TEKNOFEST'te TİM standı gençlerin ilgi odağı oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan  TEKNOFEST İstanbul’da yerini alırken, TİM standında sergilenen projeler büyük ilgi görüyor.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, TEKNOFEST’in Türkiye’de milli teknoloji geliştirilmesi konusunda rol üstlenen birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlendiğini vurgulayarak, kendilerinin de bu sürece tam destek verdiklerini belirtti. 

Mustafa Gültepe, ilki 2018'de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin Türkiye’nin teknoloji yüzünü ortaya koyduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin teknoloji üreten ve geliştiren bir topluma dönüşmesi sürecinde farkındalık oluşturmayı hedefleyen TEKNOFEST’i ilk günden beri destekliyoruz. Gençlerimize yeni ufuklar açmak için son derece önemli bir platform olarak görüyoruz. Bu yıl Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest’te TİM-TEB Girişim Evlerimizden 19 farklı girişimcimizi, İnovaTİM’in 4 projesini ve  İnovaTİM Formula aracını stant alanımızda tanıtıyoruz. Standımız gençlerin büyük ilgisini çekiyor.  Etkinlik sürecince 7 farklı atölye, 3 söyleşi, hackathon ve eğitim programları düzenliyoruz. Ankara, Gaziantep, Samsun, Trabzon, İzmir, Erzurum, Antalya, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova, Bursa, Ankara, Edirne, Kırklareli illerinden İnovaTİM'li öğrencilerimiz başta olmak üzere yüzlerce gencimiz heyecanımıza ortak oluyor.”

TEKNOFEST 2023’E KATILAN İNOVATİM PROJELERİ

Formula Student İngiltere, Class 2 kategorisinde Türkiye birincisi ve dünya üçüncüsü olarak yarışmayı tamamlayan Formula aracının sergilendiği TİM standında 4 İNOVATİM projesi yer alıyor:

KOZALAK: Orman yangını riski değerlendirme ve erken yangın tespiti sağlıyor

KEMURSGEN: Endüstriyel sera tarımında zararlı böceklerin oluşturduğu etkilerin azaltılmasını hedefliyor.

CREATINY:  Otonom insansız su üstü aracı, konum takibi, nesne tespiti, engellerden kaçınma ve eve dönüş gibi görevleri yerine getirebiliyor.

SEM: Alternatif bataryalara göre dörtte bir oranında düşük maliyetli, çevreci ve güvenli yeni nesil enerji depolama yapabiliyor.

TEKNOFEST 2023’E KATILAN TİM-TEB GİRİŞİMEVİ GİRİŞİMCİLERİ

TEKNOFEST İstanbul’da TİM-TEB Girişim Evlerimizden 19 farklı girişimcimiz de yer aldı. Bu girişimciler arasında öne çıkan projeler:

UPTECHLABS: Bitkilere özgü geliştirilen LED aydınlatma ünitesiyle hiçbir zirai ilaç kullanmadan yüzde 95 daha az su kullanarak minimum alanda maksimum verimle üretim yapan bitki üretim tesisleri kurmaktadır.

APOLLO: Türkiye’nin ilk bulut tabanlı fatura kontrol, optimizasyon ve tahminleme platformudur. Alt yapı ve donanım maliyeti olmadan kolay entegrasyonla, geçmiş tüketim verilerini kullanılarak hesaplanan işletme karakteristiğine en uygun, elektrik tarifesi avantajını sunmaktadır.

TEOSOFT CBS: Coğrafi verinin anlamlandırılması konusunda çalışan, yeni teknolojiler ile uyumlu coğrafi tabanlı projeler üreten bir yazılım şirketidir.

ARTIWISE: Yapay zeka ve doğal dil işleme üzerine faaliyet gösteren bir teknoloji firmasıdır.

HEVİ AI: Yapay zeka kullanarak radyolojik beyin görüntülerinde otomatik olarak inme tespiti yapan bir girişimdir.

QUAKECOM: Deprem sonrası yıkılan binaların konumunu, enkaz altında kalan kişi sayısını ve kişisel bilgilerini afet koordinasyon merkezine anlık olarak ileten acil durum haberl

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol