Kur Korumalıda parası olana kötü haber

Merkez Bankası ağustos ayı faiz artırımı kararının ardından dolar ve altın piyasasında fiyatlar hızla geriledi.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Merkez Bankası, geçen hafta Kur Korumalı Mevduata dönüşüm hedefi uygulamasına son verildiğini açıklamıştı.

Merkez Bankası faiz kararını açıklardı. Banka rekor faiz artırımı kararı aldı ve faizler 750 baz puan artırılarak yüzde 25 seviyesine çıkarıldı. Bu kararın ardından dolar ve altın fiyatları hızla düştü.

Ekonomist Emre Alkin, faiz kararını "Merkez vurdu gol oldu..." şeklinde yorumladı.

DOLAR SERT DÜŞTÜ

Faiz kararı sonrası, güne 27,21 TL'den başlayan dolar kuru, 26.64'e kadar düştü. Güne 29,676 TL'den başlayan euro ise, 28.99'a kadar geriledi. Borsa İstanbul'da ise alımlar hızlandı ve BIST 100 yüzde 3'ün üzerinde yükseldi. Bankacılık endeksinde yüzde 9'un üzerinde performans görüldü.

Alkin faiz kararının ardından dolardaki hareketleri ve dolayısıyla Kur Korumalı Mevduat'ı yorumladı.

GÖZLER KUR KORUMALI'DA

Doların 26 TL'nin altını görmesiyle gözler Kur Korumalı Mevduata çevrildi. Ünü Ekonomist Emre Alkin "KKM'den vade sonunda kopuşlar olacaktır" açıklamasını yaptı.

YouTube hesabından açıklama yapan Ekonomist Emre Alkin Merkez Bankası'nın iyi bir karar aldığını belirterek, "Bakıyorum döviz kurlarına bir yanda düne göre epey bir gerileme var. KKM'de yarın dövizini bozduracaklar için belki de iyi bir haber değil. 'Ne güzel kazanç vardı' vs. diyordunuz."

Ülkede ekonomik sorunların devam ettiğini belirten Emre Alkin şöyle devam etti: "Kur korumalı mevduata düşük faiz verince bankalar ve dövizin de düştüğünü görünce herkes şunu diyecek, 'Demek ki kur korumalı mevduatta hayat kalmadı. O yüzden biz bunları yaparken vadesi geldiğinde birazcık şuan yükselmekte olan Türk Lirası faizlerden yararlansak iyi olur' beklenti bu. Acaba böyle olacak mı?"

BİR KIRLANGIÇLA BAHAR GELMEZ!

"Bir kırlangıçla bahar gelmez" diye devam eden Emre Alkin doğru bir karar verildiğini ancak işlerin hemen düzelmeyeceğini kaydetti ve bundan sonra faiz artışlarının bu şekilde devam edip etmeyeceğinin önemli olduğunu ekledi.

Politika faizlerinin neredeyse bazı bankaların mevduat faizini geçmiş durumda olduğunu söyleyen Alkin şöyle devam etti: "Dolayısıyla bankalar şimdi bu yeni duruma kendilerini adapte etmek isteyecekler. TL mevduat faizleri şimdi asıl yükselecek. Eğer yüzde 20 olsaydı politika faizi yükselmeyecekti. Ama 25 oldu bir anda ve bazı bankaların mevduat faizini geçti. O zaman bankacılar yüksek mevduat faizi teklif etmeye başlayacaklar. Bir mevduat faizi yarışı olmaz ama herkes beraber hareket ederek faizleri yukarı çekecekler gibi gözüküyor. Ve Kur Korumalı Mevduatta eğer ki döviz olduğu yerde kalmaya veya geri çekilmeye devam eder ise o zaman KKM'den de vade sonunda kopuşlar olacaktır ve Türk Lirası mevduata dönüşler olacaktır ta ki döviz kurları tekrar hızlanıp yükselene kadar."

KKM'DEN DÖNÜŞ

Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduata dönüşüm hedefi uygulamasına son verildiğini açıklamıştı.

Bankanın Pazar günü erken saatlerde resmi sitesinde yaptığı duyuru, seçim sonrası ortodoks ekonomi politikasına dönüş içinde değerlendirilmişti.

Bankadan yapılan açıklamada, “sadeleşme sürecinin kademeli olarak devam edeceği” de açıklanmıştı.

Bu kararla eş zamanlı olarak Resmi Gazete'de yayınlanan bir tebliğ ile bankalara, KKM'ye geçen yatırımcıları TL mevduata dönmeye yöneltmesi de istenmişti.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol