Maket uçakla başladı, İtalyan yat şirketini satın aldı

Kompozit pazarının en önemli şirketlerinden olan Aselsan dahil birçok şirkete üretim gerçekleştiren Epsilon Kompozit’in Kurucusu Barış Nalçacı, İtalyan yat üreticisi Austin Parker Yachts’ı satın aldı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

 25 yıl önce İtalya’nın Liguira kentinde Giovanni Sebastiano Gravagno tarafından kurulan, Austin Parker Yachts, Avrupa ve ABD pazarının en önemli oyuncularından biri. Pisa'daki Navicelli Kanalı'nda 27 bin metrekarelik bir alanda üretim yapan, Austin Parker Yachts’ın İspanya’nın Barcelona, ABD’nin de Miami kentlerinde iki tesisi ve ofisi bulunuyor. Çeyrek asırlık geçmişi olan şirketin kurucusu Giovanni Sebastiano Gravagno, satışı açıkladı. Gravagno, "Barış Nalçacı'nın da katılımıyla marka için yeni bir döneme başlıyoruz. Onun küresel marka geliştirme, kompozit ve diğer malzemeler ile ürün tasarımı konusundaki deneyimi yeni projemizde bize yardımcı olacak” dedi.

Katamarana, Ferrari’nin tasarımcısı imza attı

Dünya'dan Kerim Ülker'in haberine göre Gravagno, Austin Parker Yachts'ın yönetiminde olmaya devam edecek. En küçüğü 14 metre olmak üzere çeşitli uzunlukta ve farklı tasarımlarda üretim yapan İtalyan şirket, bu yıl Cannes Yatçılık Festivali'nde tanıtılacak ilk motorlu katamaran serisi de dahil olmak üzere pazara yeni ürünler eklemeyi hedefliyor.

Bu katamaranın tasarımını ise Ferrari’nin birçok aracını tasarlayan, hatta TOGG’da da imzası bulunan ünlü İtalyan şirket Pininfarina üstlendi.

Epsilon’u kurdu, yarısını Akkök’e sattı

Barış Nalçacı, Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yüksek teknolojili karbon parçaları üretmek için 2011 yılında Epsilon Kompozit’i kurdu. Havacılık başta olmak üzere çeşitli sektörlere yönelik kompozit aksam ve parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor. Barış Nalçacı'nın model uçak merakı onu Airbus ile buluşturan bir başarı hikayesine dönüştü.

Airbus, Bell ve KAI gibi uluslararası iş ortaklarına sahip şirket, yurt içinde de yerli savunma sanayi şirketlerine üretim yapıyor. Epsilon’un dünyaca devi Airbus'a, A320 uçakları için kuyruk ana kirişi üretimi yapmıştı. Satın alma ile ilgili olarak da eden Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, yüksek katma değere sahip kompozit ihracatının, Türkiye'nin bu önemli alandaki ithalatını ve dışa bağımlığını azaltacağını ifade etmişti. Dördüncü, "Gelecek hedeflerimiz doğrultusunda sürdürülebilir ve sağlıklı büyümemize katkı sağlayacak uzun vadeli yatırımlara odaklandık. Bu tür yatırımlarla Türkiye'ye ihracat ve istihdamda güç katmaya devam edeceğiz” demişti.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol