İlk İş'te Gündem yazmıştı: IC Holding, Vietnam'da dev ihaleyi kazandı

Vietnam, Dong Nai eyaletine Long Thanh Uluslararası havalimanı kuracak. Havalimanının 1,5 milyar dolarlık ilk etabının ihalesini Türk şirketi IC Holding’in aralarında olduğu konsorsiyum kazandı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

336 trilyon Vietnam Dong’u yani yaklaşık 15 milyar dolarlık bir projeyle yapılacak olan Dong Nai eyaletindeki Long Thanh Uluslararası Havalimanı, 2025 yılında etap etap tamamlanacak. Toplamda 100 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanının geçtiğimiz günlerde ilk etabı için ihale süreci tamamlandı.

Dünya'dan Kerim Ülker'in yazısına göre 1.5 milyar dolarlık ilk aşamayı Türk şirketi IC Holding’in aralarında bulunduğu konsorsiyum kazandı.

İlk aşama tek pist ve terminali kapsayacak ve 2025 yılında tamamlanacak. Önümüzdeki haftalarda başlayacak olan çalışmalarla Türk şirketin olduğu konsorsiyumun üstleneceği proje 25 milyon yolcuya hizmet verecek.

İŞTE GÜNDEM 1 AĞUSTOS TARİHİNDE DUYURMUŞTU

1 Ağustos tarihindeki "IC Holding, 14.9 Milyar Dolarlık ihalede finalde" haberimizde "Vietnam'da yapılması planlanan Long Thanh Uluslararası Havaalanı ihalesinde Türk şirketi İC Holding, 14.9 milyar dolarlık ihaleyi kazanmaya çok yakın. 

Şehir merkezinin yaklaşık 40 km doğusunda yer alan havalimanı, sonunda 4 pist içerecek ve yılda 100 milyondan fazla yolcuya hizmet verecek. Havalimanı, dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.

İhalede Türk şirketi IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Grubu da yer alıyor.

İhalenin 4 Ağustos tarihinde açıklanması bekleniyor. 

İştegundem'un edindiği bilgilere göre IC İçtaş'ın içinde bulunduğu konsorsiyum ihalede kazanmaya çok yakın." diye yazmıştı.

IC HOLDİNG'E TEPKİ GELDİ

Türk şirketi IC ve diğer Vietnamlı ortaklarıyla kurduğu Vietur Konsorsiyumu’nun üstlendiği ihaleye tepkiler de yok değil. Örneğin ihaleye katılan Hoa Lu adlı konsorsiyumunun üyeleri ve Çinli şirketler Vietnam’ın en büyük havalimanı olacak terminali inşa etmek için teknik yeterlilik açısından Vietur’u uygun olmadığını, bu nedenle iptal edilmesi gerektiğini savunuyor.

Oysa Türk şirketi IC, Rusya’daki önemli havacılık projelerinden Pulkovo Havalimanı’nı, Bulgaristan’daki Varna Burgaz Havalimanı’nı inşa eden IC Holding, Suudi Arabistan’da üstlendiği King Khalid Uluslararası Havalimanı’nın 3 ve 4’üncü terminallerinin mühendislik ve yapım işlerini de geçen yıl tamamlamış, bu yılın mayıs ayında da başkent Riyad’daki projenin Terminal 1 ve 2 ile bağlantı terminallerinin yeniden yapımını ortağı RTCC ile üstlenmişti.

IC’nin Türkiye’nin oldukça zayıf olduğu Güneydoğu Asya ülkesi Vietnam’da bu projeyi üstlenmesi, diğer Türk firmalar açısından cesaret verici. Başka Türk inşaat şirketlerinin IC Holding’i takip ederek bölgeye adım atacağını düşünüyorum. Zira Koç Holding’e ait Arçelik ve Beko’nun yaptığı yatırımlar diğer sektörlere örnek olmuştu.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol