Elektrikte 30 milyar liralık dev operasyon

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrikte ortaya çıkan zam baskısını azaltmak için sürdürdüğü çalışmaları tamamladı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Enerji Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonuçlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bir devlet şirketi olan Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) bu yıl Aralık ayına dek 30 milyar TL dolayında “görev zararı” yazmasına vize verdi.

Enerji yönetimi, zaman yitirmeden hemen ikinci adımı attı.

HalkTV'den Olcay Aydilek'in haberine göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), EÜAŞ’ın aktif elektrik toptan satış tarifesini belirledi. Karar, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

(https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/08/20230818-13.pdf)

Buna göre, EÜAŞ'ın dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları kilovatsaat başına 100 kuruş, görevli tedarik şirketlerine yapılan satışı ise kilovatsaat başına 110 kuruş oldu.

Dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında kilovatsaat başına 380 kuruştan satış yapılacak.

Ucuz elektrik

EÜAŞ, bu karar uyarınca şehiriçi elektrik dağıtım şirketlerinin “kardeş” kuruluşları görevli tedarik şirketlerine (GTŞ) piyasada oluşan fiyatın çok altında elektrik satacak.

Son günlerde piyasada birim elektrik fiyatı, 2-2,50 TL düzeyinde oluşuyor. EÜAŞ, yeni karar uyarınca ikili anlaşmalarla GTŞ’lere her birim elektriği 1 TL 10 kuruştan satacak.

Zam baskısı ortadan kalkacak

GTŞ’lerin, abonelerine satacakları elektriğin önemli bir bölümünün EÜAŞ üzerinden söz konusu düşük fiyatla temin edilmesi bekleniyor.

25-30 milyar kilovatsaatlik bir elektriğin bu yolla satışı söz konusu olacak. Böylece, GTŞ’lerin birkaç ay önce oluşan finansman açıkları kapatılacak. Elektrikte zam baskısı bir süre için ortadan kaldırılacak.

Sektör ne diyor?

Sektör kaynakları, EPDK kararıyla EÜAŞ'ın satış fiyatlarının bir miktar artığına işaret ederek, "Daha önce EÜAŞ'ın, dağıtım şirketlerine birim elektrik satış fiyatı yaklaşık 1 TL, kayıp kaçak elektrik satış fiyatı da 50 kuruştu. Bir miktar ikisi de arttı.

Ancak EÜAŞ, dağıtım şirketlerine elektrik vermiyordu. Dağıtım şirketleri, piyasadan elektrik alıyor ve özellikle konutlara düşük fiyattan satıyordu. Şimdi, EÜAŞ, dağıtım şirketlerine 1 TL 10 kuruştan elektrik satacak. EÜAŞ, bu elektriği üretip satabilir ya da piyasadan alıp verebilir" diye konuştu.

Sektör kaynakları, EÜAŞ'a, bu işlem için yaklaşık 30 milyar TL "görevlendirme bedeli" vizesi verildiğini söyledi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol