İngiliz makamları açıkladı: Prigojin'in uçağını Putin'in emriyle Rus iç istihbaratı düşürdü

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Tver'de düşen özel jette Rus paralı savaşçı grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in yaşamını yitirmesinin arkasında Rusya iç istihbarat kuruluşu Federal Güvenlik Servisinin (FSB) bulunduğunu iddia etti.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

İngiliz makamlarına dayandırılan habere göre Prigojin ile 9 kişinin bulunduğu uçak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle FSB tarafından düşürüldü.

Haberde, FSB'nin Putin'e bağlılığının tartışılmaz seviyede olduğu belirtilerek servisin Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesi olayında da parmağının bulunduğuna işaret edildi.

Putin'den başsağlığı mesajı: 'Prigojin kaderi karmaşık, fakat yetenekli bir insandı'

Rusya Devlet Başkanı Putin, Tver’de düşen özel uçakta hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Kremlin’de Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) lideri Denis Puşilin ile görüşen Vladimir Putin, dün uçak kazasında yaşamını yitirdiği doğrulanan Wagner Grubu’nun kurucusu Yevgeniy Prigojin’i anarak, kendisinin kaderi karmaşık, fakat yetenekli bir insan olduğunu ve sadece kendisi için değil, aynı zamanda ortak amaç uğruna da gerekli sonuçları elde edebilen biri olduğunu anlattı.

Rus lider, “Prigojin’i çok uzun zamandır, doksanlı yılların başından beri tanırdım. O kaderi karmaşık bir insandı ve hayatta ciddi hataları da oldu, aynı zamanda hem kendisi için, hem de son aylarda olduğu gibi, ortak amacımız adına kendisinden rica ettiğim zamanlarda gerekli başarıları elde etmeyi başardı. O yetenekli bir insan, yetenekli bir iş adamıydı, sadece kendi ülkemizde değil, yurt dışında da, özellikle de Afrika'da çalıştı ve başarılar elde etti” diye konuştu.

Prigojin’in Afrika’da petrol, gaz işleri ile uğraştığını, değerli metal ve taş çıkarma işleri yaptığını hatırlatan Putin, “Öğrendiğim kadarıyla kendisi daha dün Afrika'dan dönmüş, burada bazı yetkililerle görüşmüştü” ifadelerini kullandı.

'Wagner, Ukrayna'daki Nazizme karşı yapılan mücadeleye önemli bir katkı sağladı’

Wagner Grubu’nun Ukrayna'daki Nazizme karşı yapılan mücadeleye sağladığı katkılara değinen Putin, “Görünüşe göre birincil veriler, orada (Tver yakınlarında düşen uçakta) Wagner şirketinin çalışanlarının da olduğunu gösteriyor. Bu kişilerin Ukrayna'daki neo-Nazi rejimine karşı mücadele ile ilgili ortak davamıza önemli katkılarda bulunan insanlar olduğunu belirtmek isterim” dedi ve şöyle devam etti:

“Bunu hatırlıyoruz, biliyoruz ve unutmayacağız.”

Tver yakınında meydana gelen kazada hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Putin, “Öncelikle tüm kaza kurbanlarının ailelerine en içten başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Bu her zaman trajedidir” diye konuştu.

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin’in Tver yakınındaki uçak kazasına ilişkin soruşturmanın başladığı konusunda kendisini bilgilendirdiğine dikkat çeken Putin, “Ama kesinlikle belli olan, Soruşturma Komitesi Başkanı’nın bu sabah bana bildirdiği şey, bu olayla ilgili ön soruşturmaya başlandığı, kapsamlı soruşturmanın yapılacağı ve sonuçlandırılacağıdır. Bu konuda hiç şüphe yok. Yakında soruşturma müfettişlerinin ne söyleyeceklerine bakacağız” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, dün ülkenin Tver bölgesinde özel jetin düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), düşen uçakta ölenlerin arasında Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in de bulunduğunu açıklamıştı.

Wagner'e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemlerince düşürüldüğü öne sürülmüştü.

Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran'da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun araya girmesiyle sona ermişti.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol