İş yerinde bir şaka yaptı, 21 yıllık tazminatı yandı

İşyerinde iki arkadaşı için "kaşar" diyen bir işçi, 21 yıldır çalıştığı işyerinde tazminatsız işten çıkartıldı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre Sakarya'da bir işçi çay molası sırasında iki işçi ile sohbet eden vardiya amirine “Yeni kaşarlarını buldun” dedi. Konu mahkemeye taşındı.

Şaka yaptığını söyleyen işçi hakimleri ikna edemedi. Bölge adliye mahkemesi (BAM), Yargıtay yolu kapalı olan kesin kararında işvereni haklı buldu. 21 yıllık tazminatından olan işçi ayrıca yüklü mahkeme masraflarıyla karşı karşıya kaldı.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre Sakarya'da bir işçi çay molası sırasında iki işçi ile sohbet etmekte olan vardiya amirine “Yeni kaşarlarını buldun” dedi. Söz konusu işçiler ile vardiya amiri tepki gösterince şaka yaptığını belirten işçi özür diledi. Ancak işveren, söz konusu işçilerin şikayetçi oldukları gerekçesiyle önce disiplin soruşturması açtı. Ardından da 2000 yılından 2021 yılına kadar kesintisiz 21 yıl çalışan işçiyi, İş Kanunu’nun işverene derhal fesih hakkı veren 25/II-b maddesi uyarınca tazminatsız olarak işten çıkardı.

Dosyayı inceleyen Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi, iş mahkemesinin işçinin işe iade talebini reddetmesini yerinde buldu.

Ancak, iş mahkemesinin haklı nedenle feshin ölçülü olmayacağı gerekçesiyle kıdem tazminatı ödenmesi yönündeki kararının doğru olmadığı belirtilen BAM kararında, davacı işçinin sarf etmiş olduğu sözler nedeniyle şikayetçilerin namuslarına halel gelmesi endişesini yaşadıkları, şakanın ölçülü olması gerektiği, bu sınırı aştığı ifade edilerek işverenin işçiyi tazminatsız işten atması haklı bulundu.

BAM’ın kararı Yargıtay yolu kapalı olarak kesin nitelik taşıdığından işçinin 21 yıllık çalışma karşılığı kıdem tazminatı alma şansı tümüyle ortadan kalktı. BAM kararına göre işçi ayrıca kendi yaptığı mahkeme masraflarının yanı sıra işverenin masraflarını, işverenin 18 bin liralık avukatlık vekalet ücretini, arabulucu ücretini ve kendi avukatının parasını ödemek zorunda kaldı.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Mjttın

Biraz insafsız karar olmuş. Bir laf yüzünden bukadar ceza çok değilmi. İşverende işten atmak için fırsat olarak görmüş.. Hakimde herhalde işveren tanıdığı.

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol