TİSK Başkanı Akkol: Bölgeyi yalnız bırakmayacağız diye söz vermiştik, sözümüzü tuttuk

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) salgın döneminde olduğu gibi deprem felaketini yaşadığımız 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren de bölgeyi yalnız bırakmadı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Destek olmak için kamu, üye işveren sendikaları, üye işletmeler, ulusal ve uluslararası paydaşlarla yoğun bir çalışma yürüttü.

TİSK, deprem felaketinin ilk anından itibaren bölgedeki yaraların sarılmasına katkı sağlamak için tüm üye sendikaları ve işletmeleriyle birlikte birçok çalışma yürüttü ve yürütmeye devam ediyor.

Bölgenin önceliklerine yönelik yardım kampanyaları düzenlenmesinden konteyner kentler kurulmasına, depremzedelere ücretsiz psikolojik destek hizmeti sağlanmasından bankaların çağrı merkezlerinin konteyner kentlerde de yer almasına, sivil toplum örgütleriyle birlikte toplum ve kadın sağlığı projeleri hazırlanmasından bölgedeki gençlere kodlama eğitimi verilmesine kadar birçok çalışma şu ana kadar hayata geçirildi. Akut dönem sonrası içinse deprem illerinin ihtiyaçları dikkate alınarak, yeni proje planlamaları da yapılmaya devam ediliyor.

AFAD ile gerçekleştirilen “Türkiye Tek Yürek” Kampanyası ile TİSK adına TİSK Mikrocerrahi Vakfı aracılığı ile 25 milyon TL bağış gerçekleştirildi.

Böylece, AFAD kampanyasına STK’lar içinde yapılan en büyük bağış gerçekleştirilmiş oldu.

TİSK, depremin sadece ilk haftasında üye işveren sendikaları, bağlı işletmeler ve bu işletmelerin bağlı olduğu holdinglerden yapılan nakdi bağışlarla deprem bölgesi için 10 Milyar TL’nin üstünde bağışta bulundu. TİSK ekosistemi bölgeye sürekli olarak ayni yardım malzemesi gönderdi. Büyük TİSK ailesi, bölgede 1.000’lerce konteynerden oluşan kentler kurdu. Bu kentler şu anda ihtiyaç duyulan deprem bölgesi alanlarında binlerce depremzedeyi ağırlıyor.

TİSK, depremden en çok etkilenen çocukları da unutmadı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) depremin çocuklar üzerindeki etkisini en aza indirmek için, Yeşilay ile iş birliği yaparak depremzede çocuklar için Psikososyal Destek Projesi’ni başlattı.

Proje kapsamında Yeşilay gönüllüleri, psikolog ve eğitmenler çocuklarla buluştu. 130’dan fazla personelin ve 175 gönüllünün görev aldığı süreçte 500’ü aşkın faaliyet gerçekleştirildi.

Bugüne kadar, gönüllüler 5.000’den fazla depremzede çocuk ile ilgilendi. Yeşilay Benim Kulübüm Tırı; Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Antakya, İskenderun’da binlerce çocuğa özel eğitim ve etkinlik fırsatı sundu. Tır, ihtiyacı olan konteyner kentlerde hizmet vermeye devam ediyor.

Psikolojik Destek Hattı depremin ilk haftalarında devreye alındı

TİSK ayrıca depremzede destek hattını, depremin ilk haftalarında hayata geçirerek depremden etkilenen tüm vatandaşlar için ücretsiz yararlanabilecekleri psikolojik danışmanlık hizmeti başlattı. Hizmet 7/24 isteyen tüm vatandaşların kullanımına açık kaldı. İhtiyacın azalması ile bilrikte sonlandırılan proje ile 1.000’i aşkın vatandaşa tıbbi ve psikolojik danışmanlık yapıldı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı, Özgür Burak Akkol yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Şubat ayında yaşadığımız elim deprem felaketinin ardından, biz Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) olarak depremin ilk günleri itibariyle bölge halkının yanında olduk. Madencilerimiz, arama kurtarma ekiplerimiz yüzlerce can kurtardı. Ekosistemimizin ayni ve nakdi desteği sadece ilk bir iki haftada on milyarları aştı. Bağıştan, çadıra, dev konteyner kentlere; gıdadan psikolojik desteğe üye sendika ve işletmelerimiz ile her ihtiyaca koştuk.

Mart ayında bölgeyi yalnız bırakmayacağız diye bölge halkına ve devletimize TİSK olarak söz vermiştik. Bu sözümüzü tuttuk. Biz halen oradayız. Teşkilatımızla beraber, projelerimizle beraber, bölgeye maddi manevi destek vermeye devam ediyoruz.

Yaşadığımız büyük felaketin üstesinden gelebilmenin yolunun birlik beraberlik ruhu ve iş birliği içinde yapacağımız çalışmalardan geçtiğini her zaman ifade ettik. Biz TİSK olarak, durmadan, yılmadan, unutmadan, istikrarlı bir şekilde yardım ve desteklerimize devam edeceğiz. Bunu da bir kez daha belirtmek isteriz. Deprem bölgeleri için bu zamana kadar tüm üyelerimizle birlikte elimizi taşın altına koymaktan kaçınmadık. Bundan sonrasına da hazırız. Ülkemizi ve devletimizi hiçbir kritik virajda yalnız bırakmayan TİSK ailemiz, tüm olanaklarını yine seferber etmiş ve milletimizi yalnız bırakmamıştır.”

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol