Hisarcıklıoğlu: Asrın felaketini asrın dayanışmasıyla aştık

Dünya tarihindeki en yıkıcı depremlerden birini yaşadık. Büyük felaketler ve büyük acılar aynı zamanda milletlerin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin, gücünün sınandığı zamanlardır. Milletimiz asrın felaketini asrın dayanışmasına dönüştürerek, o zor günlerin aşılmasını sağladı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU

Bu afet vermesi gereken pek çok dersin yanı sıra devlet-millet dayanışmasının en üst düzeyde olduğunu gösterdi. Her milli meselede olduğu gibi, bu deprem sonrasında da TOBB merkezinde depremin yaşandığı günün sabahında kurduğumuz bir kriz masasıyla ihtiyaçlar tespit ettik.

Acil ihtiyaç duyulan arama-kurtarma ekipmanları ile gıda, su, akaryakıt, ısınma, battaniye, aydınlatma ve hijyen dahil her türlü ihtiyaç malzemesinin temin edilerek, deprem bölgesine iletilmesini sağladık.

Sonrasında geçici barınma için, çadır, konteyner ve ısıtıcı ihtiyaçlarına odaklandık.

Ticareti de canlandırdık

 Bölgedeki kalıcı konut ihtiyacının karşılanması için kendi kaynaklarımızla bir kampanya başlattık. Elimizdeki tüm maddi kaynakları bu işe aktardık.

Ayrıca bölge ekonomisinin ve istihdamının yeniden canlandırılması için çeşitli girişimler başlattık. İlk olarak Tedarikçim Deprem Bölgesinden Programı ile: Deprem bölgesinden mal almak isteyen firmaları, deprem bölgesindeki üreticiler ile eşleştirdik.

Ulusal Gıda Perakendecilerini, Deprem Bölgesinden Tedarik Sağlamaya yönlendirdik: Deprem bölgesinde elde, depoda, tarlada kalan tarım ve gıda ürünlerinin ulusal zincir market tarafından satın alınmasını sağladık.

E-Ticaret Pazaryerlerinden Deprem Bölgesindeki üreticilere Destek vermelerini temin ettik. Deprem bölgesindeki satıcıların e-ticaret Pazar yerlerinde komisyonsuz satış yapmasını sağladık.

Şimdi sıra insanların ve işletmelerin normal hayatlarına dönmelerini sağlamaya gelmiştir. Ekonomik aktiviteyi tekrar canlandırmalıyız.

Bu da yıkılmış evlerin ve işyerlerinin yeniden imarıyla mümkün olacaktır. Bu vesileyle herkesi deprem bölgesinden tedarik sağlamaya davet ediyorum.

Onlar için yapabileceğimiz en güzel destek budur. Unutmayalım ki bizler el ele verdiğimizde, aşamayacağımız zorluk yoktur

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol