Dört köy sahibi hanımağa kira nedeniyle ev sahibiyle mahkemelik oldu!

Diyarbakır Bismil’e bağlı 4 köy ve 100 bin dönüm arazinin sahibi olan ‘Hanımağa’ lakaplı Nilüfer Sinanlı’ya karşı ‘kira tespit davası’ açıldı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Sinanlı’nın oturduğu Üsküdar Beylerbeyi’ndeki boğaz manzaralı evin sahibi Gönül Paçacı Tunçay açtığı dava “Ödediği kira düşük. Emsal dairelerin kirası 75 bin TL. Kira en az 35 bin olmalı" diyerek kiranın artırılmasını istedi.

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre ev kiralarındaki artış, çok sayıda ev sahibi ve kiracıyı da karşı karşıya getirmiş durumda. Kira tespit davalarındaki artış nedeniyle mahkemeler, ilk duruşma için mahkemeler bir yıl sonrasına gün verebiliyor.

Anılan davalardan biri, İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Gönül Paçacı Tunçay ile Nilüfer Sinanlı arasında görülüyor. Tunçay’a ait ev Üsküdar Beylerbeyi’nde bulunuyor. Boğaz manzaralı evde, 2015’ten bu yana kiracı olarak oturan isim, Diyarbakır’da binlerce dönüm arazisi de olan, Sinanlı Ailesi’nin önde gelen isimlerinden Nilüfer Sinanlı.

‘Emsal dairelere göre düşük’

Nilüfer Sinanlı’ya karşı İstanbul 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada ödenen kiranın, bölgedeki emsal dairelere kıyasla oldukça düşük kaldığı kaydedildi.

İhtarname gönderdi

Dosyada yer alan bilgilere göre Sinanlı ile Tunçay arasındaki ev sahibi-kiracı ilişkisi 1 Ekim 2015’te başladı. Yeni kira sözleşmesine kısa süre kala Tunçay, noter yolu ile kiracısı Sinanlı’ya ihtarname gönderdi. İhtarnamede, kiranın 35 bin TL olarak ödenmesi, aksi halde evin tahliyesi istendi.

Ancak Sinanlı, ihtarnamede belirtilen tutar yerine, kirasını 11 bin TL’den 16 bin 500 liraya yükseltmekle yetindi.

En az 35 bin TL olmalı

Ev sahibi Tunçay’ın avukatı dava dilekçesinde, aynı sitede yer alan dairelerin kirasının 45 bin TL ile 75 bin TL arasında değiştiğini kaydederek “Müvekkil hakkaniyetli bir biçimde kiranın 35 bin TL olmasını talep etti” dedi.. Sinanlı’ya karşı, kira tespit davasının yanı sıra, bir yıllık kirayı peşin ödemediği için de icra takibi yapıldı. Sinanlı’nın avukatları takibe itiraz etti ve takip işlemi durdu.

Kira artışı yasal sınırın iki katı oldu

Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davaya savunmalarını sunan Sinanlı’nın avukatları ise “Temmuz 2023’e, kadar kiralardaki yasal artış oranı yüzde 25. Buna rağmen müvekkil, kirasını yüzde 50’nin üzerinde artırdı” dedi. Savunma dilekçesinde davanın reddine karar verilmesi talep edildi.

Adına kayıtlı çok sayıda tapu var

Öte yandan, UYAP kayıtlarına göre, Nilüfer Sinanlı adına, memleketi Diyarbakır’da bulunan çok sayıda tapunun olduğu anlaşıldı.

Bu arada, Sinanlı’ya karşı dava açan Gönül Paçacı Tunçay, aynı zamanda ünlü tarihçi Mete Tunçay’ın (86) da eşi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol