Bloomberg perde arkasını yazdı: Gaye Erkan ve yardımcıları birbirine girmiş

Bloomberg, Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası başkanlığından ayrılışına giden sürecin perde arkasını yazdı. Son faiz kararı öncesinde PPK üyeleri arasında tansiyonun zirveye çıktığı, durumu yatıştırmaya çalışan Şimşek'in sonunda Erdoğan'a çıkarak Erkan'ın görevden alınmasını istediği aktarıldı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Merkez Bankası'ndaki başkan değişiminin yankıları sürüyor. Hafize Gaye Erkan'ın 8 aylık görev süresinin ardından başkanlık koltuğundan ayrılışının perde arkasına dair Bloomberg'de yayımlanan haberde dikkat çeken aktarımlar yer aldı. 

Erkan'ın ayrılışının arka planında birkaç aylık sürecin olduğuna işaret edilen haberde, "Erkan'ın şok ayrılışı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile arasındaki anlaşmazlığın ardından geldi" denildi.

Kerim Karakaya ve Beril Akman imzalı haberde, Erkan'ın sonunu getirenin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın değil Şimşek'in güvenini kaybetmesi olduğu vurgulandı.

İç müzakerelere dair bilgi sahibi olan ve basına konuşma yetkileri olmadığı için isimlerinin saklı tutulmasını isteyen kişiler, banka personeliyle ve Para Politikası Kurulu'ndaki (PPK) diğer üyelerle yaşadığı anlaşmazlıklar ile başarısız güç oyununun, Erkan'ın ayrılışında etkili olduğunu belirtti.

DANIŞMAN VE RÖPORTAJ HAMLESİ TERS TEPTİ

Konuya dair doğrudan bilgi sahibi kişiler, göreve atanmasının birkaç ay sonrasında Erkan'ın, daha önce bakanlar ve hükümet yetkilileri ile çalışmış olanlar arasından siyasi deneyim sahibi bir danışman ekibi oluşturmaya başladığına ve Erkan'ın aralık ayında Hürriyet gazetesine verdiği röportajın, siyasi hırslarına dair görüşlerini teyit ettiğini öne sürdü.

Kaynaklar, söz konusu röportajda Erkan'ın para politikasının yeterince sıkı olduğuna dair ifadesinin, bazı PPK üyeleri tarafından "Erdoğan'a sempatik görünmeye çalıştığı" ve Erkan'ın vaktinden önce bir faiz indirimi süreci başlatabileceği şeklinde algılandığını aktardı.

Erkan'ın söz konusu röportajda, İstanbul'da yüksek kiralar nedeniyle ev tutamadığını ve ailesinin yanına yerleştiğini söylemesinin bazı hükümet üyeleri tarafından "fazla politik" olarak değerlendirildiği ve ekonomi yönetiminin vermek istediği "teknokrat" imajına uymadığı da haberde vurgulandı.

ABD'DEKİ TOPLANTI GERİLİMİ ARTIRDI

PPK içindeki tansiyonun, Erkan'ın yatırımcı toplantısı için ABD'ye gittiği ocak ayında zirveye çıktığı, Erkan'ın başkan yardımcılarını ABD'ye götürmek istemediği ancak sonuç olarak Fatih Karahan ile Cevdet Akçay'ın seyahate katıldığı belirtilen haberde, New York'ta JPMorgan genel merkezinde düzenlenen toplantıda PPK üyelerinin farklı mesajlar vermesinin dikkat çektiği aktarıldı.

Söz konusu toplantıda, Erkan'ın ocak ayında faiz artış döngüsüne son verme mesajı verdiği ancak Karahan ve Akçay'ın daha şahin bir yönlendirmede bulunduğu belirtildi.

Erkan'ın yatırımcı toplantısı sonrasında 10 gün daha Türkiye'ye dönmediği ve böylece ABD seyahatinin süresini yaklaşık bir aya çıkardığı, bu sürede yerine başkan yardımcılarından birini vekil olarak da atamadığı haberde aktarıldı.

Erkan'ın ABD'de olduğu sırada, Erkan'ın babasının Merkez Bankası işlerine müdahil olduğuna dair yerel basında haberler çıktığı hatırlatılan haberde, baba Erkan'ın TCMB binasında sürekli olarak bulunduğunun ve başta personel kararları olmak üzere iç süreçlere müdahil olduğunun kaynaklar tarafından da teyit edildiği ifade edildi.

Kaynaklar, Erkan'ın İstanbul Sanayi Odası'ndaki dahil birçok toplansına babasının da katılmasının Şimşek'i de şaşkınlığa uğrattığını aktardı.

PPK İÇİNDE TARTIŞMA VE ŞİMŞEK'İN MÜDAHALESİ

25 Ocak'ta faiz kararının alınacağı toplantı öncesindeki günlerde PPK içinde tansiyonun arttığı, Erkan ile diğer PPK üyeleri arasında basında çıkan iddialar ve uzatmalı ABD gezisi ile ilgili tartışmaların yaşandığı, Şimşek'in toplantıların bazılarına katılarak arabulucu olmaya çalıştığı, gerilimin artması üzerine Şimşek'in durumu Erdoğan'a anlattığı ve Erkan'ın görevden alınmasını istediği haberde aktarıldı. 

Başlangıçtaki planın, Erkan'ın yerel seçim sonrasında görevden alınması yönünde olduğu ancak kararın erkene çekildiği belirtildi.

7 AY GÖREVDE KALDI

9 Haziran 2023 tarihinde Merkez Bankası başkanlığı koltuğuna oturan Hafize Gaye Erkan, göreve geleli 8 ay bile olmadan görevinden istifa etmişti. 

Erkan'ın istifasından önce babasıyla ilgili iddialar kamuoyunda uzunca bir süre tartışıldı. 

Bu şekilde Erkan, Merkez Bankası tarihinde en kısa süre görev yapan dördüncü başkan olarak kayıtlara geçti. 

Merkez Bankası tarihinde bir yılın altında görev dört başkanın isimleri ve görev yaptıkları süreler şöyle:

Memduh Aytür: 21 Temmuz 1960/7 Kasım 1960 - 3 ay 16 gün

Nihal Bülent Gültekin: 2 Eylül 1993/31 Ocak 1994 - 4 ay 28 gün

Naci Ağbal: 7 Kasım 2020/20 Mart 2021 - 4 ay 13 gün

Hafize Gaye Erkan: 9 Haziran 2024/2 Şubat 2024 - 7 ay 23 gün.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol