İşte Hafize Gaye Erkan'ın görevden alınmasının asıl nedeni: ABD'deki dava

Müthiş Türk Kızı dediler, böyle özgeçmiş nerede görülmüş dediler… Dediler de dediler…

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

OdaTV'den Hürrem Elmasçı yazdı...

Merkez Bankası Başkanı bir değişti, pir değişti çocuklar… Hoş, aşinayız bu değişimlere ama şöyle geriye dönüp bir bakınca, öyle çok da geriye gitmeden hem de, yaşanan gelişmeleri gözden geçirince bazı taşlar yerine oturuyor gibi…

Yeni başkan Fatih Karahan oldu, biliyorsunuz, hatta geçenlerde yazdım ailesinin hikayesini…

FETÖ polemikleri başladı... Karahan ailesini size ben yazayım.. Bu yazı bolca magazin içerir

Bugün size Fatih Karahan’ın ‘neden’ şimdi göreve getirildiği konusuna bir nebze de olsa ışık tutabileceğini düşündüğüm bir yazı hazırladım… Aldığım duyumlara göre elbette çocuklar, ben uydurmuyorum.

‘MÜTHİŞ TÜRK KIZI’ RÜZGARI

Hafize Gaye Erkan hanımefendi geçtiğimiz sene göreve geldiğinde bir rüzgar esti ki sormayın gitsin; Müthiş Türk Kızı dediler, böyle özgeçmiş nerede görülmüş dediler… Dediler de dediler…

İnsanların ağzı torba değil ki büzesin, göreve başlar başlamaz hafiyeler de harekete geçti, başladılar kimdir diye araştırmaya.

RÜZGAR ANİDEN TERS YÖNE DÖNDÜ

Tam da o dönemlerde ABD’ye yaşayan gazeteci Razi Canikligil 9 Haziran günü bir paylaşım yaptı Twitter’da ve dedi ki “Merkez Bankası yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’de yöneticisi olduğu çöken First Republic Bank’ın müşterileri tarafından bankacılık yasalarını ihlal etmek, yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek suçlamalarıyla toplu dava açıldı.” Belgeleri bile yayınladı.

NEYİN NESİ BU DAVA

O dönem pek bir köpürdüydü bu tartışma, ithamları dolandırıcılığa kadar ilerletenler dahi oldu. Ama mevzu aslında "menkul kıymet sahtekarlığı" minvalinde, davacı da Hollywood Polisleri Emekli Sandığı… Çocuklar bu emekliler bankaya kısaca “Bizlere kar vadettiniz, eksiye döndü. Fed faiz artırımına alışığız dediniz, net faiz marjınız çakıldı. Bu yüzden zarar ettik, hepinizden şikayetçiyiz" diyerek Nisan ayında açmıştı bu davayı.

Yani aslında Hafize Gaye Erkan hanımefendinin şahsına değil, First Republic Bank’ın tüm yöneticilerine açılmıştı dava… (-ki Canikligil’in yayınladığı belgede de isimlerin tümü var)


TAŞLAR YERİNE OTURUYOR

Gel zaman git zaman bu dava mevzuu arka planlarda kalsa da Erkan hakkında başka başka şeyler yazıldı çizildi. Yok efendim babasının TCMB’de özel odası varmış da, bir kişiyi haksız yere işten çıkarmış da, 9 aylık bebeğiyle işbaşı yapınca güçlük yaşamış bilmem ne… Bir ‘negatif haber’ fırtınasına tutulmuş gibiydik, Erkan tam da o günlere denk gelen görece tuzak bir röportajla Manhattan - İstanbul kiralarında hesabı karıştırınca tablo netlik kazandı.

Hafize Gaye Erkan hanımefendi gönderilecekti.

Ve gönderildi de… Ama, sebebi ne bebeği ne de babasının işleriydi çocuklar.

OLUMSUZ İMAJI ÖNLEME GİRİŞİMİ

Aldığım duyumlara göre Nisan 2023’te ABD açılan bu dava sonuçlanmak üzere. Karar da banka yönetiminin aleyhine çıkacak gibi… Yani Hafize Gaye Erkan hanımefendinin ceza alma ihtimali ziyadesiyle yüksek…

Velhasıl böyle bir sonuç karşısında TCMB Başkanı olan ismin ABD’de açılan davada ceza alması hem Merkez Bankası hem de piyasalar için olumsuz bir hava yaratacaktı ve aldığım duyumlara göre hemen bir değişikliğe gidilmesi durumu değerlendirildi.

Yine benm minik kuşumun fısıldadıklarına göre bu konu Külliye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kulağına kadar gitmiş; “Aman efendim sonrası şöyle olur, böyle olur” söylemleriyle…

Sonuç olarak da Hafize Gaye Erkan Hanımefendi görevden alındı ve yerine Fatih Karahan getirildi…

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol