Tamek, kazansaydı 143 milyon TL alacaktı; borçlu çıktı

Dünya devi Pepsi ile 70 yıllık Tamek’in yarım asır süren işbirlikleri sancılı bitti.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

50 yıl kesintisiz süren işbirliğine rağmen, taraflar karşılıklı tazminat davaları açtı. 10 yıl sonra çıkan kararda mahkeme Pepsi’yi haklı buldu. Tamek’in 63 milyon liralık tazminat talebini reddeden mahkeme, şirketin, Pepsi’ye 3.7 milyon lira tazminat ödemesine karar verdi.

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre Pepsi ile Tamek arasındaki işbirliği tam 50 yıl sürdü. Taraflar arasında 1962’de başlayan işbirliği 2002’ye kadar kesintisiz bir biçimde sürdü. Anılan yıl, Tamek’in bazı markaları Pepsi’ye satıldı. Taraflar arasındaki ilişki 2002’de yeni bir boyut kazanarak 2013’e kadar sürdü.

Ancak anılan yıl, Pepsi’nin, ezeli rakibi konumundaki Coca Cola’ya karşı yeni bir ürünle piyasaya çıkma kararı, iki eski ortağın işbirliğini sancılı bir noktaya taşıdı. Yıllarca, üretim ve dağıtım konusunda işbirliği yapan iki şirketin yeni ‘karşılaşma’ alanı adliye koridorları oldu.

Anılan yıl Pepsi, Coca Cola’nın Cappy marka meyve suyuna karşı Tropicana markası ile piyasaya girmeye karar verdi.

Tamek 62 milyon lira istedi

Tropicana’nın üretimi konusunda anlaşmazlığa düşen taraflar, yürütülen görüşmelerden de sonuç alamadı. Bu aşamadan sonra Tamek, Pepsi olan tedarik ve dağıtım anlaşmasını tek taraflı olarak fesh etti.

Şirket, fesih ile birlikte Pepsi’ye karşı 62 milyon 278 bin 335 liralık da tazminat davası açtı. Bu davaya, Pepsi tarafı ise karşı bir dava ile yanıt verdi. Pepsi ise, sözleşmenin feshi nedeni ile uğradığını iddia ettiği 3 milyon 716 bin liranın tazminat olarak ödenmesini istedi.

Devlerin davası 10 yıl sürdü

Tarafların açtığı iki ayrı dava birleştirildi. Dava dosyasına 7 ayrı bilirkişi raporu girdi. Taraf avukatları sundukları dilekçelerle, haklı olan tarafın kendileri olduğunu öne sürdü. 10 yıl süren dava geçenlerde karara bağlandı.

Tamek: Belgeyi imzalayan şirket yetkili değil

Karar duruşmasına katılan Tamek Gıda ve Konsantre San. AŞ (Yeni unvanı Infima Gıda ve Konsantre AŞ) avukatı Nilüfer Özmen, “Davamızın kabulüne karar verilsin. Sözleşmeye aykırılığın giderildiğine ilişkin, karşı taraf sadece delil niteliğini taşımadığını düşündüğümüz bir belge sunmuş. Söz konusu belgedeki imzalayan kişi şirketimizin yetkilisi değil. Muhatap kişi de davalı şirketin yetkilisi değil. Bilirkişi raporlarındaki lehimize yapılan tespitler doğrultusunda davalarımızın kabulüne karar verilsin” dedi.

Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Ltd. Şti avukatı Mehmet Saim Dikici ise, “Önceki dilekçelerimizi ve beyanlarımızı tekrar ederiz. Davaların reddine, birleşen davamızın kabulüne karar verilsin” diye konuştu.

Dava 10 yıl sürdü karar oy çokluğu ile çıktı

İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, iki köklü markanın karşı karşıya geldikleri ve 10 yıl süren tazminat talepli davada oy çokluğu ile karar verdi. 32’inci duruşmada mahkeme, Tamek’in açtığı davanın reddine karar verdi. Mahkeme, Pepsi’nin talep ettiği 3 milyon 716 bin liranın ise, yasal faiz işletilerek ödenmesine karar verdi. Bu karara, mahkeme başkanı muhalefet şerhi koydu. Tarafların, kararı İstinaf Mahkemesi’nde taşıma hakları bulunuyor.

Kazansaydı 143 milyon lira alacaktı

Yapılan hesaplamalara göre, Tamek’in tazminat talebi kabul edilseydi, işletilecek faiz ile birlikte bu şirkete 142 milyon 685 bin 806 TL ödenecekti.

Pepsi’nin kabul edilen talebi doğrultunda ise, şirkete, faizi ile birlikte 4 milyon 492 bin 822 TL ödenecek.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol