Su devi Bisu, 100 milyon TL borçla konkordato ilan etti

BİSU markası ile Türkiye’nin 60 ilinde 50’yi aşkın damacana su markasının dağıtımını yapan şirket konkordato istedi. Mahkeme 3 kişilik konkordato komiseri atadı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Birkaç yıl önce çocukluk arkadaşları Ergin Üner ve Ozan Alptekin tarafından kurulan Tektuş Sipariş Sistemleri Gıda AŞ, Bisu markası ile su dağıtım sektörünün en güçlü oyuncusu oldu.

Özellikle pandemi döneminde hızlı bir büyüme yakalayan şirketin 2025 yılına kadar bir milyar dolarlık değere ulaşması hedefleniyordu.

Faizler yüksek olunca

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre bir süre sonra şirket mali darboğaz girdi. Piyasa faiz oranlarının da yüzde 40’lara çıkması nedeniyle şirket kredi temin edemedi.

Borcu 100 milyon lira

Kurulan Bisu Girişim Sermayesi Fonu’na da hedeflenen para girişi olmadı. Olası hacizlere karşı korumasız durumda olan şirket konkordato talep etti. Konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre şirketin borcu 100 milyon TL seviyesinde.

Hacizlere karşı korumaya alındı

Şirket adına Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava dilekçesinde şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet verilmesi istendi. Mahkeme, yapılan başvuruyu dün karara bağladı. Mahkeme şirketi, olası hacizlere karşı korumaya aldı.

3 kişilik komiser heyeti

Mahkeme şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet verdi. Mahkeme şirket faaliyetlerinin denetimi için de 3 kişilik geçici konkordato komiser heyeti atandı.

Heyette Nejla Ergür, Bülent Sezgin ve Hayri Kıvanç yer aldı. Öte yandan şirketin 50 kadar ortağı bulunuyor.

Ekonomideki olumsuzluklar etkiledi

Konu ile ilgili BİSU’dan yapılan yazılı açıklamada ise, ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelerin e-ticaret sektöründe de önemli etkiler yarattığı kaydedildi.

Amaç bilançoyu güçlendirmek

“Söz konu etkiler, BiSU’nun yatırım süreçlerinde de farklı belirsizlikleri beraberinde getirmiş, bazı operasyonlarımızın yeniden gözden geçirilmesi zorunlu hale gelmiştir” denilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bu kapsamda 29 Nisan 2023 tarihi itibarıyla, sadece İstanbul’da, hızlı teslimat modeli ile hizmetini verdiğimiz market servisimizi bir süreliğine durdurma kararı aldık.”

Açıklamada şirketin bilanço yapısının güçlendirilmesi için konkordato talebinde bulunduğu kaydedildi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol