Rusya'dan Baykar'ın Ukrayna'daki fabrikasına tehdit: Bizim için meşru hedef

Rusya, Baykar Teknoloji'nin Ukrayna'da inşa edeceği SİHA üretim tesisini "meşru hedef" olarak gördüğünü açıkladı. B

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Bu açıklama, Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın Kiev yakınlarında bir SİHA fabrikası kurulacağını duyurmasının ardından geldi.

Rusya, Ukrayna'da Baykar Teknoloji tarafından inşa edilecek Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) üretim tesisine yönelik tehditlerde bulundu. Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın Kiev yakınlarında bir SİHA üretim fabrikası inşa edileceğini duyurmasının ardından, Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesi Dmitriy Belik, bu tesisin Moskova için "meşru hedef" haline geleceğini ifade etti. Ancak, bu durumun Rus-Türk ilişkilerini etkilemeyeceğini, çünkü iki ülkenin pek çok konuda ortak dil bulabildiğini belirtti. 

Medya Günlüğü'nde yer alan habere göre; Belik, Ukrayna topraklarında herhangi bir askeri teçhizat üretiminin Rusya için meşru bir hedef olacağını vurgulayarak, bu tesisin ya da Bayraktar üretiminin çatışmaların gidişatını ciddi şekilde etkilemeyeceğini düşündüğünü söyledi. Rus Milletvekili, Türkiye'nin pragmatik bir yaklaşım sergileyerek ulusal çıkarlarını koruduğunu ve bu durumun Türkiye'nin iç meselesi olduğunu ifade etti.

"Rusya Subayları" teşkilatı Başkanlık üyesi, özel kuvvetlerden emekli Albay Timur Sırtlanov da, Baykar fabrikasının Ukrayna'daki diğer askeri altyapı tesisleri gibi Rus birliklerinin meşru askeri hedefi haline geleceğini belirtti.

Haluk Bayraktar'ın Reuters Ajansı'na yaptığı açıklamada, Kiev yakınlarında 500 kişiye istihdam sağlayacak SİHA üretim tesisinin inşasına başlandığını ve bu tesisin TB2 mi yoksa TB3 insansız hava aracı modeline mi odaklanacağının henüz kesinleşmediğini bildirdi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol