Londra'da milyar euroluk dolandırıcılık! İki Türk: Osman Semerci ve Henry İsak Gabay'a hapis

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan varlık yönetim şirketi Duet Group’un ortakları Osman Semerci ve Henry İsak Gabay, Almanya’da haksız vergi iadesi almak suçundan hapse mahkum oldu. Kararın onanması halinde Semerci 3,5 yıl, Gabay ise 4 yıl 10 ay hapis yatacak.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Bloomberg’de yer alan habere göre, Almanya’da tasfiye edilmiş Londra merkezli varlık yönetim şirketi Duet Group’un kurucusu İzmir doğumlu finansçı Henry İsak Gabay’ı Alman Hazinesi’nden yatırımcı ve bankalar için yasa dışı yollarla yaklaşık 93 milyon euro haksız vergi iadesi almak suçundan 4 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Aynı davada yargılanan Duet Group’un eski ortağı ve CEO’su İstanbul doğumlu Osman Semerci de 3,5 yıl hapis cezası aldı.

Duet Group davasında Semerci ve Gabay’ın 2011 ve 2012’de yaptıkları işlemlerle Alman Hazinesi’nden 215 milyon euro (232 milyon dolar) vergi iadesi almaya çalıştığı, ancak kendilerine bunun 93 milyon euroluk bölümünün ödendiği belirtiliyordu. İkilinin 2007-2012 yılları arasında Hazine’den birden fazla kez vergi iadesi aldığı daha önce ortaya çıkmıştı.

HAPİS YATACAKLAR

Masum olduklarını iddia eden ikili kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.

Dava sürecinde ortağı Gabay ile arası açılan ve ortağının “Mahkemede kendisi hakkında yalan beyanlarda bulunmakla itham ettiği” Semerci geçen yıl yetkililerle iş birliği yapmaya başladı. Alman yargı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, vergi kaybının büyüklüğü nedeniyle iki sanıktan herhangi birinin hapis cezasının ertelenmesinin mümkün gözükmüyor.

Osman Semerci

ALMANYA’NIN ZARARI NE KADAR

Almanya’yı birincil hedef olarak belirleyen Londra’daki varlık yönetim şirketleri ve aracı kurumların geliştirdikleri öne sürülen bir yöntemle bir kez ödenen sermaye kazancı verginin bir kısmının birden fazla yatırımcı tarafından vergi iadesi olarak istenmesinin önü açıldı. 2012 yılında bu çifte vergi iadesine karşı gerekli yasal önlemleri alan Almanya’nın uğradığı toplam zararın 10 milyar euroya kadar çıkması bekleniyor.

ÇIRAĞAN’DA DİLLERE DESTAN DÜĞÜN YAPTI, AZ DAHA FUTBOL TAKIMI PATRONU OLUYORDU

Gabay, 2019 yılları sonunda İngiltere’nin en köklü kulüplerinden Derby County’yi satın almaya çalıştı ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.

1967 İzmir doğumlu Henry Gabay, 1999’da Çırağan Sarayı’nda yaptığı rüya gibi bir düğünle hatırlanıyor.


Henry İsak Gabay

SEMERCİ KARİYER BASAMAKLARINI ÇOK HIZLI GEÇTİ

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Çağdaş İşletmecilik bölümüne devam eden Osman Semerci ise bir süre İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki bir aracı kurumda çalıştıktan sonra 1992 yılında İsviçre’de Merrill Lynch’e girdi. Daha sonrasında şirketin Avrupa’daki merkezi olan Londra’ya geçerek Doğu Avrupa Kurumsal Bankacılık birimini kuran Semrc, şirketin Japonya, Asya ve Avustralya kurumsal bankacılık biriminin başında yer aldı.

2004’te 36 yaşında iken en genç üye olarak şirketin 30 kişilik küresel yönetim kadrosuna seçilen Semerci, Merrill Lynch’te uluslararası dev finans kuruluşlarında bu seviyeye yükselen ilk Türk vatandaşı olma sıfatını da taşıyordu.

Ardından 2007’de Merril Lynch’ten ayrılan Semerci bankacılık yaşamından tanıdığı Henry İsak Gabay’ın kurduğu Duet Group’a ortak ve yönetici olarak katıldı.

Semerci, Bodrum Villa Maçakızı'ndaki Halas yatında, üç gün üç gece süren sosyetik bir düğünle 3 Temmuz 2021'de Yosma Semerci dünya evine girdi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol