İş bankası Genel Müdürü Aran'dan MB'ye şok cevap: KKM hala en cazip ürün, müşterilerimize TL mevduata dönme telkininde bulunmayacağız

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Kur Korumalı Mevduat'ın bugün hala en cazip ürün olduğunu ve İş Bankası'nın müşterilerine KKM önermeye devam edeceğini söyledi. Aran, "Müşterime KKM önerdiysem orada devam etmesini yine önereceğim" diye konuştu

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Hakan Aran, Bloomberg HT'de Merkez Bankası'nın KKM düzenlemeriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aran, mevduatların yüzde 43'ünün hala yabancı parada tutulduğunu belirterek "Biz İş Bankası olarak KKM'deki müşterilerimize TL mevduata dönmeleri telkininde bulunmayacağız. Biz sadece ürünün avantajlarını anlatmakla mükellefiz. Bize verilen hedefler doğrultusunda onları ikna etmemiz mümkün değil.

Dövizinden dönerek KKM'ye geçenlere 'vadeli TL hesabına geç' diye bir telkinimiz olmayacak. Hedefler olması da önemli değil." diye konuştu.

"KKM'deki müşterilerimize TL mevduata dönmeleri telkininde bulunmayacağız"

İş Bankası Genel Müdürü, KKM düzenlemeriyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Alınan son kararlara rağmen Kur Korumalı mevduat ürünü bugün için hala en cazip üründür. Bugüne dek müşterilere ne kadar bunu inanarak anlatsak da 'yabancı para mevduatta kalacağım' diyenlerin hala ciddi birikimi var. Hala mevduatın yüzde 43'ü yabancı parada tutuluyor.

Biz İş Bankası olarak KKM'deki müşterilerimize TL mevduata dönmeleri telkininde bulunmayacağız. Biz sadece ürünün avantajlarını anlatmakla mükellefiz. Bize verilen hedefler doğrultusunda onları ikna etmemiz mümkün değil.

Dövizinden dönerek KKM'ye geçenlere 'vadeli TL hesabına geç' diye bir telkinimiz olmayacak. Hedefler olması da önemli değil. Ekonominin çarklarının doğru işlemesi önemli. Yanlış bir şey yapmayız, ekonomi için gerekli olan aksiyonları alırız, bunun sonucu ceza ödemekse banka olarak ceza öderiz ama müşterimize bunu yansıtmayız.

O nedenle müşterime KKM önerdiysem orada devam etmesini yine önereceğim" .

"Merkez Bankası, üzerindeki kur artış yükünü bankalarla paylaşmak istedi"

TCMB'nin aldığı son kararlarla kur yükünü bankalarla paylaşmak istediğini belirten Aran alınan kararların etkisinin Pazartesi gününden sonra görüleceğini belirtti. Aran son TCMB kararına ilişkin şunları söyledi;

"Kurdaki artışı normalde Merkez Bankası üstlendi. Ama bankalara verdiği hedeflerle kur artışını bankaların üstlenmesini istiyor. Bankalar vadeli TL'ye yüksek faiz versin, müşteri de kurdaki artışa karşılık gelen bu faizi bankalardan alsın. Yani bu kararı o şekilde yorumlamak ve olası kur artışını standart TL vadelilerdeki faiz oranıyla bankaların ödemesine teşvik eden karar olarak yorumlamak gerekiyor. MB üzerindeki bu kur artış yükünü bankalarla paylaşmak istedi, hedefleri böyle yorumlamak lazım."

"Sene sonuna kadar piyasanın normalleşmesini bekliyorum"

Bankalar üzerindeki yükün giderek artacağına dikkat çeken Aran, gelecek 6 ayda bankacılık sisteminin özkaynak kârlılığını artıracak pozitif gelişmeler beklemediğini sözlerine ekledi.

Hakan Aran, ayrıca piyasanın pazartesi gününden itibaren sene sonuna kadar normalleşeceği tahmininde bulundu.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol