Gece 04.00'te kim ucuz dolar topladı?

29 Ağustos Salı gününün ilk saatlerinde piyasaların kapalı olduğu saatte dolar bir anda 50 kuruş geriledi. Peki o saatte kim ya da kimler ucuza dolar topladı?

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Bloomberg’in ekranında dolar kapanış seviyesi olan 26,54 TL’den 26,10 TL’nin altına kadar indi. Saat 04.00’te dakikalarca düz bir çizgide asılı kalan dolar/TL kuru piyasanın açıldığı saatlerde yeniden 26,60 TL’ye yükseldi. Peki o saatte kim ya da kimler ucuza dolar topladı?

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından 25,82 seviyesine kadar düşen dolar, bugün ise 26,70’ten işlem görüyor.

Dolar bir gün içinde 25,50 TL’den 26,54 TL’ye çıkarken, gece yarısında olup bitenler dikkatten kaçmadı. Çarpıcı bir iniş-çıkış hareketi piyasaları dalgalandırdı. Kronos'tan Turhan Bozkurt'un haberine göre

29 Ağustos Salı gününün ilk saatlerinde Türkiye’de piyasaların kapalı olduğu saatlerde dolar bir anda 50 kuruş geriledi. Veri ajansı Bloomberg’in ekranında dolar dünkü kapanış seviyesi olan 26,54 TL’den 26,10 TL’nin altına kadar indi.

Sabah saat 4'te dolarda hareketlilik

Türkiye saati ile 04.00’te dakikalarca cetvelle çizilmiş gibi düz bir çizgide asılı kalan dolar/TL kuru piyasanın açıldığı saatlerde yeniden 26,60 TL’ye yükseldi.

Bozkurt, sığ işlemlerin devamındaki seyrin dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirterek, “Birkaç dakikada dolar/TL vurgunu. 40-50 kuruş aşağıya nasıl indi?” sorusunu yöneltti.

Kurun düştüğü seviyeden kimin ya da kimlerin dolar topladığının hep bir sır olarak kalacağına işaret eden Bozkurt olup bitenlerin yanlış verilen ve daha sonra iptal edilen “al ya da sat” talimatı için kullanılan tombul parmak vakası ile izah edilemeyeceğini vurguladı.

"Sabahın 4'ünde ne yapıyorsunuz?"

İktisatçı İris Cibre ise, “Gece 26,18’e kadar hacimli işlem de neyin nesi? Mal mı geçiyorsunuz ne yapıyorsunuz sabahın 4’ünde?” sorusunu yöneltti. Cibre birilerinin düşük kurdan borç kapattığını ya da döviz aldığını ima etti.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol