Eris varyantının borsaya etkisi: Ulaştırma ve turizm düştü

Türkiye’de Covid-19’un Eris varyantının görüldüğünün duyurulmasından sonra borsada ulaştırma ve turizm endeksleri düşerken sağlıkla ilgili şirketlerin hisseleri değer kazandı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada dokuz kişide Covid-19’un Eris varyantının görüldüğünü duyurdu.

Bu gelişme, borsada etkisini gösterdi.

Ekonomimin aktardığına göre, yeni kısıtlamaların gelme ihtimaline karşın ulaştırma endeksi yüzde üç, turizm endeksi yüzde bir değer kaybetti. Sağlık harcamalarının artacağı gerekçesiyle de sağlıkla ilgili şirketlerin hisseleri yaklaşık yüzde 10 yükseldi.

Ekonomim’e konuşan Galata Menkul Araştırma Müdürü Yusuf Kavak, Koca’nın Eris varyantı açıklamasının piyasaların ‘flashback’ yapmasına neden olduğunu dile getirdi: “Son günlerde yeni Covid varyantlarına dair bazı ülkelerden haberler takip ediyorduk. Bu sabah itibarıyla da Koca’nın yurt dışı temaslı dokuz vatandaşımızda Eris varyantına rastlandığına dair açıklaması piyasaların yakın geçmişe flashback yapmasına neden oldu.

Bu kapsamda ilk akla gelen sektörler ‘sağlık hizmetleri’ ve ‘ulaştırma’ oldu. Sağlık hizmetleri sektöründeki şirketlerin hisseleri; olası yeni bir salgında bu şirketlerin gelirlerinde yaşanması muhtemel artışla pozitif yönde ayrışırken, ulaştırma sektöründeki şirketlerin hisseleriyse salgına karşı uçuşların kısıtlanabileceği endişeleriyle negatif yönde etkilendi. Birçok sektör endeksinde de oynaklıklar oluşurken, şu sıralar endeksin ilk şoku atlatmaya başladığını görmekteyiz.”

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol