Ankara'ya Türkiye'nin en büyük tarım kampüsü

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Türkiye’nin en büyük tarım yerleşke ve rekreasyon alanını yarın açacak. Alanda her türlü tohum üretimi yapılabilecek. ABB Başkanı Mansur Yavaş, Tarım Akademisi kurulacağını da açıkladı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Gölbaşı ilçesi Karaoğlan Mahallesi’ndeki atıl araziye kurulan ve Türkiye’nin en büyük tarım kampusu ve rekreasyon alanı olan “Başkent Ankara Kalkınma Projesi”ni (BAKAP) yarın açacak. Belediyenin “vizyon projesi” olarak tanıtılan BAKAP, 3.5 milyon metrekarelik alana kuruldu. 

Söz konusu alanda 24 bin 500 süs bitkisi, 2 milyon 200 bin peyzaj bitkisi, 160 bin metrekare çim alan, 10 bin metrekare peyzaj alanı ve 3 adet biyolojik gölet bulunacak. Bunun yanı sıra 200 dekar arpa-buğday saman balyası, 75 dekar yonca balyası üretim alanı, 130 dekar silajlık mısır, 40 dekar çörekotu, 40 dekar sebze, 20 dekar ve 70 tür tıbbi aromatik bitki üretim alanı da yer alacak.

ÇEVRECİ YETİŞTİRİCİLİK  

Yurttaşların da uğrayabileceği BAKAP’ta 17 bin 500 adet meyve ağacı ile 10 dekar alanda 10 tür yerel buğday tohumu, 5 dekarlık alanında yağlık ayçiçeği, 5 dekarlık alanında aspir, kimyon ve soğan, 15 dekar alanda burçak ve 5 dekar alanda da 35 tür ata tohumu üretimi yapılabilecek. Son teknolojiye uygun inşa edilen alanda dikey topraksız bitki büyütme ünitesi ile çiftçi, üretici ve yatırımcıların daha çevreci ve son teknolojiye bağlı yetiştiricilik yapabilmesi için çalışmalar gerçekleştirilecek. ABB Başkanı Mansur Yavaş, dün BAKAP’ta ulusal basının Ankara temsilcileri ve haber müdürleriyle bir araya geldi. Yavaş, burada bir tarım akademisinin kurulacağını da açıkladı.

BAKAP’ta bir tarım kütüphanesi de oluşturulurken, mini hayvanat bahçesi, doğal çocuk oyun alanı, festival alanı, mini go-kart alanı, konferans salonu, at çiftliği, arı hane, aktar ve keçi üretim tesisi bulunacak. 

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol