Turkcell'in tepe yönetiminde deprem

Turkcell CEO'su Murat Erkan'ın görevinden ayrılmasından sonra, şirketin tepe yönetiminde önemli değişiklikler oldu.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı, Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Şenol Kazancı oldu. Turkcell yöneticisi Bülent Aksu ise dev şirketin genel müdürü oldu. AK Parti'li Ayşe Nur Bahçekapılı da şirketin yönetimine girdi.

YENİ CEO BÜLENT AKSU OLDU

Hisselerinin bir bölümü halka açık olan 2.2 milyar TL sermayeli Turkcell AŞ'nin tepe yönetimi ile ilgili önemli değişiklikler oldu. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamaya göre, yönetim kurulu üyesi Şenol Kazancı, şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ise, Turkcell'in yeni CEO'su oldu.

ESKİ AKP'Lİ VEKİL DE YÖNETİME GİRDİ

Bülent Aksu'dan boşakan yönetitim kurulu üyeliğine ise eski AK Parti Milletvekili Ayşe Nur Bahçekaplı getirildi. Öte yandan, AKP eski milletvekili Afif Demirkıran da halen Turkcell Yönetim Kurulu üyesi konumunda.

AA Genel Müdürü olarak da görev yapan Şenol Kazancı, artık Turkcell'in Yönetim Kurulu Başkanı.

Şenol Kazancı kimdir?

Şenol Kazancı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 2007-2011 yılları arasında TVNET Genel Müdürlüğü, 2011-2014 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevlerini yürüttü.

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak 2014-2021 yılları arasında görev yaptı. Nisan 2021'de Turkcell Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi.

Bülent Aksu kimdir?

Turkcell Genel Müdürü olarak atanan Bülent Aksu, telekom, enerji, petrokimya, tekstil ve denetim gibi sektörlerde finans, vergi, yönetim alanlarında 30 yıla yakın profesyonel yöneticilik tecrübesine sahip. Bülent Aksu, iş hayatına Kuveyt Türk AŞ Teftiş Kurulu'nda müfettiş olarak başladı.

Çalık Holding ve Akfel Grup'ta görev aldıktan sonra Azerbaycan Milli Petrol ve Gaz Şirketi (SOCAR) iştiraki olan Petkim ve STAR Rafineri'de CFO'luğu üstlenen Bülent Aksu, farklı sektörlerde birçok birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirdi. Aksu, uluslararası ve yerel piyasalarda proje finansmanı, bono ihracı gibi birçok finansal işlemleri başarıyla yürüttü.

Turkcell'de Temmuz 2016-Temmuz 2018 yılları arasında CFO olarak görev yapan Bülent Aksu, yenilikçi finansal çözümlerle Turkcell'e önemli katkılarda bulundu.

Bülent Aksu, Ağustos 2018-Ocak 2021 arasında Hazine ve Maliye Bakanlığında Bakan Yardımcısı, Kasım 2018-Mart 2019 arasında Türk Telekomünikasyon AŞ'de Yönetim Kurulu Üyesi, Mart 2019-Mart 2020 arasında Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi, Mayıs 2019-Şubat 2021 arasında Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı, Mart 2020'de Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

Aksu, Türkiye'yi 2018 yılında G20'de Şerpa olarak, Ağustos 2018-Ocak 2021 arasında Asya Kalkınma Bankası (ADB) ve Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) nezdinde Guvernör olarak, Dünya Bankası (WB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) nezdinde Guvernör Vekili olarak, İslam Kalkınma Bankası (IsDB) nezdinde İcra Direktörleri Kurulu Üyesi olarak temsil etti.

 

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan'dan şok istifa

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol