Ekonomik kriz vurdu; ünlü gıda devi konkordato istedi

Organik gıda üretiminin iki güçlü markası konkordato istedi

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

City Farm markası ile faaliyet gösteren Orya Organik Gıda AŞ ile, 50 milyon lira sermayeli Soylular Organik Tarım Ürünleri şirketi, içine düştükleri mali darboğazı aşamayınca konkordato talep etti. Mahkeme iki şirketi de olası hacizlere karşı korumaya aldı.

Halktv'nin haberine göre City Farm markası ile faaliyet gösteren ve bir ara çok sayıda şubesi de bulunan Orya Organik Yaşam Gıda Ticaret AŞ konkordato talep etti.

Firma, içine girdiği mali darboğazı aşamayınca İstanbul 2. AsliyeTicaret Mahkemesi’nde açtığı dava ile, şirkete yönelik tedbir kararı verilmesi talep edildi.

Sektörün ilklerinden biri

Mahkeme, şirkete yönelik 2 ay süreli geçici mühlet kararı verdi. Bu kararla birlikte, şirkete yönelik olası bir haciz işleminin de önüne geçilmiş oldu.

2000 yılında kurulan Orya Organik Gıda AŞ 4 milyon lira sermayeli. Şirketin ticaret sicil gazetesi kayıtlarına göre, yaşanan darboğaz nedeni ile geçen yıl sonunda 5 şube kapatıldı.

Sermayesi 50 milyon TL

Konkordato kararı verilen bir diğer şirket ise Soylular Organik Tarım Ürünleri San. ve Tic. Limited Şti. 50 milyon TL sermayeli şirket, sektörün güçlü konumdaki oyuncularından biri. Şirketin başvurusunu değerlendiren mahkeme Soylular için de geçici mühlet kararı verdi. Anılan karar önümüzdeki 1 Eylül’den itibaren geçerli olmaya başlayacak.

Krizin etkileri görülmeye başlandı

Dava dosyalarına göre, her iki şirketin konkordatoya başvurmasının gerekçelerinden bir kaçını ise, artan maliyetler, kurlardaki yükseliş ile finansmana erişim güçlüğü oluşturdu.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol