İş insanının bedeni yakıldı, gayrimenkulleri ortada kaldı

Bugüne kadarki en ilginç miras davalarından biri İstanbul’da açıldı. Gayrimenkulü olan iş insanı Aydın Bilginer Belçika’da öldü. Bilginer’in vasiyeti gereği bedeni yakıldı külleri ise savruldu.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Çocukları, babalarının Türkiye’deki mirası için harekete geçti. Ancak, resmiyette Bilginer sağ görünüyor. Aile şimdi, babalarının yakıldığını küllerinin de savrulduğunu ispat etmek için dava açtı.

HalkTV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre İzmir doğumlu Aydın Bilginer, 1960’lı yıllarda Belçika’ya yerleşti. Bilginer burada Belçika vatandaşı Jacqueline Blanche ile hayatını birleştirdi. Çiftin bu evlilikten 4 çocukları dünyaya geldi. Zaman zaman Türkiye’ye gelip giden Bilginer, hemen her gelişinde gayrimenkul satın aldı.

‘Mallarım çocuklarımın’ vasiyeti

2011 yılında ise Bilginer, Beşiktaş 15. Noterliği’ne, “menkul, gayrimenkul, nakit para, banka şubelerindeki her türlü para, mücevher, anonim şirketlerdeki tüm hisselerin tamamı çocuklarıma aittir” şeklinde vasiyetname düzenledi.

Vasiyeti gereği yakıldı

Aydın Bilginer noterde düzenlettiği vasiyetnameden 12 yıl sonra, 15 Haziran 2022’de yine Belçika’da yaşamını yitirdi. Bilginer vasiyeti gereği krematoryumda yakıldı. Bilginer, aynı zamanda Belçika vatandaşı olduğunu Türkiye’ye bildirmemişti.

Bu nedenle bedeni yakılan Bilginer’in ölümü Türkiye’deki resmi kayıtlara düşmedi. Bilginer’in 100 milyona yaklaşan serveti ortada kaldı. Çocukları ise, babalarının öldüğünü Türkiye makamlarına bildirdi. Ancak babalarının öldüğünü bir türlü ispat edemedi.

‘Babamız öldü’ davası

Bilginer’in çocukları babalarının öldüğünü resmi kayıtlara işlenmesi ve mirasını alabilmek için İstanbul 20 Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Bilginer’in Belçika vatandaşı olduğuna ve öldüğüne dair belgeler mahkemeye sunuldu. Mahkemenin vereceği kararın ardından Bilginer’in çocukları mirasa kavuşabilecek.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol