EGD'den JPMorgan toplantısında yaşananlara kınama: Gazetecilik engellenemez

Ekonomi Gazetecileri Derneği, JPMorgan toplantısını izlemek için giden deneyimli ekonomi yazarı Ruhi Sanyer'in otelden yaka paça dışarı çıkarılmasına sert tepki gösterdi.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

JP Morgan'ın Four Seasons Oteli'ndeki organizasyonunu izlemeye giden deneyimli ekonomi yazarı Ruhi Sanyer, otelden yaka paça çıkarılmıştı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Recep Erçin yazılı bir açıklama yaparak, "Gazetecilik faaliyeti engellenemez" dedi. 

EGD Başkanı Erçin'in açıklaması şöyle:

4 Ağustos 2023 günü İstanbul Beşiktaş'taki Four Seasons Otel'de yapılan ve JP Morgan adlı finans şirketinin organize ettiği yatırımcılar toplantısı öncesi vahim bir hadise yaşanmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın katılımcı olduğu toplantıyı takip etmek üzere otele giden Ekonomi Gazetecileri Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve 10Haber editörü Ruhi Sanyer, şirket temsilcisinin talimatı üzerine korumalarca otelin bahçesinin dışına (Çırağan Caddesi'ne) mevcutlu olarak çıkarılmıştır.

Üyemiz Sanyer'in verdiği bu bilgiler ışığında hatırlatırız:

Basın mensupları halkın haber alma özgürlüğü kapsamında kamu görevi ifa etmektedirler.

Bahse konu toplantı basına ve kamuoyuna kapalı olsa dahi toplantının katılımcılarının kamu görevi ifa ettikleri dikkate alındığında basın mensubunun toplantıyı takip etmek istemeleri işlerinin gereğidir.

Dışarıdan katılımcılara kapalı olan toplantının kurallarına riayet eden üyemiz Ruhi Sanyer, bahse konu otelin toplantı salonunun dışında bekleme hakkına sahipken, talimat üzerine otel hudutlarının dışına kadar çıkarılması kabul edilemez.

Bu olay özelinden hareketle basın mensuplarının görevini yapmasını engellemeye yönelik her tür girişimi kınadığımızı belirtiriz.

Saygılarımızla.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Recep Erçin

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol