Bakan Bolat'tan zam yapan patronlara ayar

Bakan Bolat açıkladı: Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapan firmalara 710 milyon lira ceza

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Bakan Bolat, "Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile TCMB’nin kararlılık içinde uyguladıkları para, maliye politikaları ile yüksek enflasyon sorunundan kurtulacağız. 2024-2026 yılları arasını kapsayan OVP’de yol haritası hedefleri ve alınacak reform tedbirleri açıkça belirtilmiştir" ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İş Dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileriyle Haliç Kongre Merkezinde bir araya geldi. 2022 yılında yapılan toplantıda yapılan 'indirim kampanyalarının' değerlendirildiği ve devamının istendiği toplantıya otomotiv ve gayrimenkul başta olmak üzere gıda, giyim, mobilya, elektronik eşya firmaları ve lokanta ve otel gibi hizmet sektörlerinin temsilcileri katıldı. Toplantıda aynı zamanda fahiş fiyat artışı ve stokçuluk konularında Ticaret Bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgiler de verildi.

Bakan Bolat, fiyatları indirme kampanyası çağrısını yaptıkları 13 Ekim’den beri Ticaret Bakanlığına başvuran ve fiyat indirimlerini sunan yaklaşık 500 büyük işletme 55 bine yakın şubesiyle, gıdadan tekstile, mobilyadan elektroniğe, beyaz eşyadan kozmetiğe, hizmetler sektörüne kadar pek çok farklı grupta kampanyaya katılım sağlandığını açıkladı.

Ayrıca Bolat, piyasa bozucu ve tüketicilere zarar veren faaliyetlere yönelik 2023 yılında uygulanan idari para cezası tutarının 710 milyon TL'ye ulaştığını açıkladı.

Bakan Bolat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Ekim ayı başında iş dünyasına enflasyonla mücadele konusunda haksız ve fahiş fiyat artışları yapılmaması ve fiyatlarda indirim yapılması çağrısında bulunduğunu ve bu konuda alım gücünü rahatlatacak indirimleri yapan özel sektör kuruluşlarına da teşekkür ettiğini hatırlatarak, “Ticaret Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın bu çağrısı doğrultusunda 13 Ekim 2023 tarihinde özel sektör kuruluşlarımıza bir fiyat indirim kampanyası çağrısı yapmıştık. Aradan bir ay geçti. Bugüne kadar çok sayıda iş dünyası kuruluşlarının bu kampanyaya destek veren açıklamalarını ve binlerce üyelerinin kampanyaya katılım sağlamalarını memnuniyetle takip ettik. Bunun sonucunda başta otomotiv ve gayrimenkul olmak üzere gıda ve giyim, perakende sektörlerinde mobilya elektronik eşya, lokanta ve otel gibi hizmet sektörlerinde yapılan fiyat indirimleri vatandaşlarımızı kısmen de olsa memnun etmiş, en önemlisi fiyatların düşeceğine olan inanç ve güven artmıştır” dedi.

Dünyada son 15 yılda birçok olumsuz gelişme yaşandığını belirten Bolat, “Küresel iklim değişikliği ve kuraklık krizi, gıda arzındaki sorunlar, Rusya - Ukrayna savaşı ile beraber çok yüksek artan enerji ve gıda fiyatları ve salgın sürecinde yaşanan tedarik ile lojistik sorunları, günümüz dünyasında risklerin ve belirsizliklerin artmasına neden olmuştur. Bu süreçte, dünya genelinde ortaya çıkan yüksek enflasyon sorunu, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada enflasyonla mücadeleyi temel öncelik haline getirmiştir” diye konuştu.

Bakan Bolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da büyük bir kararlılıkla vurguladığı gibi, hükümetin enflasyon sorununun farkında olduğunu; ilk günden beri dar ve sabit gelirli kesimlerin hayat pahalılığının etkilerinden korunması ve toplumun her kesiminin satınalma gücünün enflasyon oranından etkilenmemesi doğrultusunda gelir arttırıcı tedbirleri aldığını ve almaya devam ettiğini ifade etti.

Ticaret Bakanlığı olarak, hem organize hem de geleneksel perakende sektöründe yer alan binlerce firmaya tamamen gönüllülük esasına dayanarak, fiyat indirim kampanyaları düzenleme çağrısında bulunduklarını anımsatan Bolat, “Bu çağrımız pekçok işletmeler tarafından olumlu karşılanmıştır. Perakende sektörü, ülkemiz ticaretinin yüzde 15’ini, istihdamının yüzde 25’ini, hatta tedarik zincirinin tüm unsurları ile birlikte değerlendirildiğinde ülkemiz ticaretinin yüzde 70’ini, istihdamın ise yüzde 58’ini oluşturmaktadır. Fiyatları İndirme Kampanyası çağrısı yaptığımız 13 Ekim’den beri Ticaret Bakanlığımıza başvuran ve fiyat indirimlerini sunan yaklaşık 500 büyük işletme 55 bine yakın şubesiyle, gıdadan tekstile, mobilyadan elektroniğe, beyaz eşyadan kozmetiğe, hizmetler sektörüne kadar pek çok farklı grupta kampanyaya katılım sağlamıştır. Son aylarda tüketicilerimiz otomotivden gayrimenkule, gıdadan tekstile ve mobilya ürünlerinde fiyat indirimlerinin avantajlarından faydalanmaktadırlar” diye konuştu.

“Türkiye’de işletmelerin yüzde 43’ünün, tedarik zincirinin yine tüm unsurları eklendiğinde yüzde 63’ünün perakende sektöründe yer aldığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, kampanyamızın daha da büyümesinin mümkün olduğu açıktır” diyen Bolat, “İç ticaret olsun, dış ticaret olsun ticaret bir zincirdir. Bu zincirin halkalarının birbiri ile uyumlu halde olması, sağlıklı bir ekonomik hayat için gereklidir. Yaşanan zorlukları fırsat görerek, rekabet ortamını ve arz talep dengesini bozucu yönde hareket edenler de maalesef oluyor. Özellikle savaş, salgın ve doğal afetler gibi olağanüstü dönemlerde piyasa bozucu davranış ve eylemler artabilmektedir. Ancak Bakanlığımız, tüm kesimleri dikkate alarak, kamu yararını gözeterek ve ekonomide bütüncül bir anlayışla gerekli adımları atmaktadır. Fahiş fiyat, stokçuluk ve haksız ticari uygulamalarla kararlılıkla mücadele ediyor, aralıksız devam eden denetimlere ilave olarak gerekli hukuki düzenlemeleri hızlıca hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Bolat'ın toplantısına iş dünyasından yoğun katılım vardı. TÜİK rakamlarına göre en yüksek fiyat artışlarının yaşandığı konaklama ile yeme içme sektörünün temsilcilerinin toplantıda olması dikkat çekri.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol