New York'taki soruşturma Ankara'yı sarsacak

New York Belediye Başkanı Eric Adams hakkında FBI soruşturma başlatmı, Adams'ın telefonuna ve tablet bilgisayarına el konulmuştu. ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times, Adams hakkında Ankara'yu uzanan iddiaları yazdı. İddiaların göbeğinde Türken binası var.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

New York Belediye Başkanı Eric Adams hakkındaki soruşturma Amerikan medyasının gündem maddesi olmaya devam ediyor…

Amerika’yı Karıştıran Rüşvet SoruşturmasındaÜsküdarBelediye Başkanı Detayı

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, "Eric Adams, 2021 Demokrat belediye başkanlığı ön seçimini kazandıktan sonra, Manhattan'da Türkiye Başkonsolosluğu'nun yer aldığı yüksek bir binanın açılmasına izin verilmesi için şehir yetkililerine başarılı bir şekilde baskı yaptı" iddiasında bulundu.

Gazete, “FBI Adams’ın Türk hükümeti için kırmızı çizgiyi aşıp aşmadığını inceliyor” dedi.

"FBI, Eric Adams'ın, Türk hükümeti tarafından inşa edilen yüksek bir binanın açılışını imzalaması için şehre baskı yapma konusundaki rolünü inceliyor."

“BASKI YAPIP YAPMADIĞI SORUŞTURULUYOR”

Gazeteye konuşan konuyla ilgili bilgi sahibi 3 kişi, Adams’ın iki yıl önce seçilmesinden haftalar önce New York İtfaiyesi yetkilileri ile görüşmesinin soruşturulduğunu söyledi. Haberde, “Adams’ın iki yıl önce seçilmesinden haftalar önce New York İtfaiyesi yetkililerine, binayla ilgili güvenlik endişelerine rağmen Türk hükümetinin Manhattan’daki yeni yüksek katlı konsolosluğunu onaylamaları için baskı yapıp yapmadığının federal makamlarca soruşturulduğu iddia edildi” denildi.

New York Times’taki haberde, “Temmuz ayında Demokratların belediye başkanlığı ön seçimlerini kazanan Adams, 2021 yazının sonlarında dönemin İtfaiye Komiseri Daniel A. Nigro ile temasa geçerek Türk hükümetinin binayı en azından geçici olarak açmasına izin vermesi çağrısında bulundu. Söz konusu kişiler, itfaiye yetkililerinin güvenlik sorunlarını gerekçe göstererek binanın kullanımını onaylamayı reddetmeleri nedeniyle binanın henüz açılmadığını söyledi” ifadeleri de yer aldı.

ADAMS’IN CİHAZLARI İNCELEMEYE ALINDI

New York Times’ın haberinde, “Konuya aşina olan kişilere ve şehir kayıtlarına göre, Bay Adams’ın müdahalesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yangın güvenlik sistemindeki çok sayıda kusura rağmen, BM Genel Kurulu için Eylül 2021’de New York’a yaptığı ziyarette 300 milyon dolarlık 35 katlı kulenin açılışını yapmasının yolunu açtı. Kayıtlara göre bina halen geçici bir iskân belgesi altında faaliyet gösteriyor.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol