Özkan, Özkoç, AND Asansör işbirliği: Sadece bir ilçeden 1.5 milyarlık rant

CHP’li Tuncay Özkan ve Engin Özkoç’un sahibi olduğu belirtilen AND Asansör adlı firmanın yeni bir rant kapısı daha ortaya çıktı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Esenyurt Belediyesi ile 5 yıllık sözleşme yapan firmanın 1.5 milyarlık rant elde ettiği belirtildi. 

İzmir'deki ilçe belediyelerini dolaşarak asansör kontrol işlerinin kendi sahibi oldukları AND Asansör adlı firmaya verilmesini sağlayan CHP'li Tuncay Özkan ve Engin Özkoç'un, İstanbul'da CHP'li Esenyurt Belediyesi ile sözleşme yaparak ilçedeki 40 bin konutun asansör kontrol işlerini aldığı ortaya çıktı.

Alınan bilgilere göre, AND Asansör 2019'da Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'la yapılan görüşme sonrasında asansör kontrol işlerini 5 yıl süreyle aldı.

Gizlice yapılan sözleşme, AKP'li Meclis üyelerinin durumu öğrenmesi üzerine ifşa oldu. AND Asansör'ün Esenyurt'taki tek yetkili firma olarak yalnızca periyodik bakımlardan 5 yılda yaklaşık 1.5 milyar lira gelir elde ettiği belirtildi. AKP'li Meclis üyeleri ise 2020'de konuyu yargıya taşıdı.

GİZLİ KAPAKLI SÖZLEŞME

Yargı süreci devam eden skandalla ilgili SABAH'tan Barış Savaş'a konuşan Esenyurt Belediye Meclisi AKP Grup Başkanvekili Gazanfer Karakaş, 2019 yerel seçimlerinde yönetimin CHP'ye geçmesiyle birlikte tüm asansörlerin bakımını yapan firmanın değiştirildiğini belirterek, Tuncay Özkan'ın bizzat belediyeye gelip kendisiyle anılan AND Asansör ile sözleşme yapılmasını istediğini anlattı. Özkan'ın gizli kapaklı sözleşme yaparak belediyeden ayrıldığını belirten Karakaş, duruma mahkeme yoluyla itiraz etmelerinin ardından Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un konuyu Meclis gündemine getirdiğini söyledi.

YILDA 300 MİLYONLUK RANT

Karakaş, "Yasa gereği belediyenin, sözleşme yaptığı firmadan yüzde 1 ila 10 arasında pay alması gerekiyor. Bunlar kendilerince yaptığı sözleşmede bunu en alt seviyeden gerçekleştirmiş. Meclis'te yetkiyi verirken belediyenin alacağı payı en üst seviye olan yüzde 10'dan yapılması şartı getirdik. Sözleşme yaptılar ancak sözleşmeyi Meclis'e göndermediler. Köşe bucak sözleşmeyi kaçırıyor. Şu anda dava açıldı ve yargılanıyorlar" dedi.

AND Asansör'ün yıllık 250-300 milyon, 5 yıllık sürede ise 1.5 milyar lira gibi devasa bir geliri yalnızca Esenyurt Belediyesi'nden elde ettiğini belirten Karakaş, "İstanbul'da CHP'li 14 belediye var. Hepsiyle böyle anlaşma yapıldıysa 5 yılda 25 milyar lira gibi büyük bir rant elde edilmiş olabilir. Firmanın tek yaptığı asansörlere kontrol bandrolü yapıştırmak. Başka hiçbir gideri yok. AND, arızalı asansörlerin tamir işini ise kendi anlaştığı asansör firmalarına yönlendirerek buradan da pay alıyor" diye konuştu.

İZMİR'DE 7, İSTANBUL'DA 6 BELEDİYE

İzmir'deki CHP'li belediyeleri gezen CHP'li Tuncay Özkan ve Engin Özkoç'un AND firmasıyla 7 belediyeyle sözleşme yaptığı belirlendi. Bu belediyeler Ödemiş, Narlıdere, Balçova, Bornova, Buca, Çiğli ve Bayraklı belediyeleri. AND firmasının İstanbul'da ise Şişli, Ataşehir, Maltepe, Küçükçekmece, Bakırköy, Esenyurt olmak üzere 6 belediyeyle sözleşme yaptığı öğrenildi.

CHP'li Tuncay Özkan'ın başta AKP'li belediyeler olmak üzere birçok ilçe belediye ile AND firması için hizmet sözleşmesi imzaladığını ilk Odatv ortaya çıkarmıştı.

Özkan'ın firması 39 belediyeyle toplam 157 milyon liralık anlaşma yaptı. 

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol