Ahmet Güneştekin, Venedik'te 600 yıllık binayı satın aldı

Ressam ve heykeltraş Ahmet Güneştekin, dünyanın önemli sanat merkezlerinden Venedik'teki Palazzo Gradenigo'yu satın aldığını duyurdu.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Ahmet Güneştekin, Venedik’in en bilinen tarihi yapılarından, Venedik Bienali’nin de gerçekleştiği sergi alanlarından Palazzo Gradenigo’yu satın aldı. Venedik’in simgelerinden Palazzo Gradenigo artık Güneştekin Art Refinery adıyla hizmet verecek.

Gazeteci Ertuğrul Özkök de bugünkü yazısında, "Güneştekin Art Refinery"i yazmıştı.

Ahmet Güneştekin, gelişmeyi X hesabından şöyle duyurdu:

"Güzel bir sanat haberini sizlere duyurmaktan gurur duyuyoruz! Venedik'in tarihi simgelerinden ve Rönesans yapılarından Palazzo Gradenigo’yu aldığımızı duyurmaktan mutluyuz. Bu altı yüz yıllık yapı artık "Güneştekin Art Refinery" oluyor. Palazzo Gradenigo, Venedik aristokrasisinin en ünlü üyelerinden Gradenigo ailesi için inşa edilmiştir. Bu aile Venedik Cumhuriyeti’nin 24 kurucu ailesi arasındadır.

Palazzo Gradenigo, büyük romanların da mekanı oldu: Henry James’in “Aspern’in Mektupları” ile Gabriele D’Annunzio’nun James Joyce’tan övgü alan “Alev“ adlı eseri. Palazzo; yüksek camlı, aristokrat tarzda inşa edilmiş bir yapıdır. Şehrin en büyük ve en kalabalık bölgesi olan Castello’da yer alıyor.

Venedik tersanesi, Santi Giovanni e Paolo Kilisesi, St. Zacaria Kilisesi, Castello Bahçeleri ve Venedik Bienali mekanları gibi mimari, sanatsal ve turistik alanlarla aynı bölgede. Müstakil bir Venedik yapısı olan Palazzo, altı katlı ve her kattaki büyük salonlarda 18. yüzyıl ressamlarına ait değerli fresk süslemeleriyle Venedik mimarisinin tipik özelliklerini taşıyor. Palazzo Gradenigo, Venedik Bienali’nin gerçekleştiği başlıca sergi alanlarından da biri.

Asırlar boyu zamana tanıklık eden bu önemli tarihi ve zarif mekanın artık "Güneştekin Art Refinery” olarak sanata değer katacağını düşünüyorum. Türkiye adına dünyaya sesimizi sanatla duyurmak için Güneştekin Vakfı'nın desteklediği genç sanatçılarımıza sergi ve tanıtım imkanı da sağlanacak Palazzo'da. Sanat dünyasına ufuk açması dileğiyle bu heyecanı sizlerle paylaşmaktan mutluyuz."

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol