Zara ve Mango'ya üretim yapıyordu! Tekstil devi konkordato istedi

Türkiye’nin en büyük tekstil firmalarından biri olan BR Berteks, yaşadığı mali darboğazı aşamayınca konkordato talep etti

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Mahkeme, üç aylık tedbir verdi şirketi hacizlere karşı korumaya aldı. Bir dönem 1000 kadar çalışanı olan şirket, dünya moda devleri Zara ve Mango’nun da tedarikçileri arasındaydı.

Tekstil sektöründeki geçmişi yarım asrı bulan BR Berteks (Berteks Uluslararası Dış Tic. AŞ ve Berteks Konfeksiyon Ürünleri San. Dış Tic. Limited Şti) bir süredir yaşadığı mali darboğazı aşmak için yoğun bir çaba gösterdi.

Ancak şirket sıkıntıları aşamadı. Piyasaya yüklü miktarda çek verdiği bilinen BR Berteks, şirketlerin yeniden toparlanmasına imkân veren konkordatoya başvurma kararı verdi.

3 aylık geçici mühlet istedi

Halktv'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne şirketler adına yapılan başvuruda, 3 aylık geçici mühlet talep edildi.

Dava dilekçesinde, şirketlerin borçlarına şahsi kefaleti olan Bülent Aydın ve İbrahim Aydın’ın da konkordato kapsamına alınması talep edildi.

Hacizlere karşı korumaya alındı

Başvuruyu ve konkordato projesini değerlendiren mahkeme, üç aylık geçici mühlet verdi. Mahkeme, üç kişilik de geçici konkordato komiseri görevlendirmesi yaptı. Bu kararla birlikte her iki şirket ile hissedarları, hacizlere karşı korumaya alınmış oldu.

Dünya devlerine üretim yapıyordu

Bir dönem 1000 kadar çalışanı bulunan BR Berteks, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesine de girmişti. Şirket üretiminin önemli bir bölümünü uluslararası markaların talebi doğrultusunda üretiyordu. BR Berteks’in Sinop’ta büyük bir üretim tesisi bulunuyor. Şirketin Sırbistan’da da bir üretim tesisi bulunuyordu.

Konkordato talep eden BR Berteks’in borcunun ise 400 milyon lira seviyesinde olduğu öğrenildi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol