Yıkım başladı: Arkas, Esentepe'ye ne yapacak?

Türkiye’nin en eski denizcilik şirketlerinden Arkas’ın İstanbul Şişli Esentepe’de yıllardır kullandığı bir merkezleri vardı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Türkiye’nin en eski holdinglerinden biridir Arkas Holding. 1902 yılında temelleri atılan Arkas’ın ana iş kolları, acentelik ve liman hizmetleri ile birlikte deniz, kara, demiryolu ve hava taşımacılığını entegre ederek sunduğu lojistik hizmetlerdir.

Bunun yanında gemilere yakıt ikmalinden otomotive, sigorta hizmetlerinden bilgi sistemlerine ve turizme kadar birçok farklı sektörde faaliyet gösteriyor.

Arkas Holding’in 14’ü Türkiye’de olmak üzere 23 ülkede 57 ofisi bulunuyor. Merkezi İzmir'de bulunan Arkas, 63 şirketi ile 8 bin 300 kişiye istihdam sağlıyor.

1996 yılından beri kendi gemi filosunu oluşturmaya başlayan Arkas’ın Deniz Ticaret Filosu, bugün 47 gemisi ile Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosudur.

Filosunda ayrıca bir dökme yük gemisi ve altı yakıt ikmal tankeri bulunuyor. Arkas Line, Akdeniz, Karadeniz, Batı Afrika ve Kuzey Avrupa'da konteyner taşımacılığı gerçekleştiriyor. Arkas Line, dünyanın saygın denizcilik araştırma şirketlerinden Alphaliner’ın “Gemi Sahibi Armatörler” dünya sıralamasında ilk 30 içinde yer alan tek Türk şirketi.

Bu bilgileri niye verdik? Gelelim kulis bilgimize... Türkiye’nin en eski denizcilik şirketlerinden Arkas’ın İstanbul Şişli Esentepe’de yıllardır kullandığı bir merkezleri vardı.

Bu bina 2015 yılında boşaltıldı ve Arkas Holding şirketleri, Tuzla’daki yeni modern binaya taşındı. Mevcut binanın da o tarihten bu yana ne yapılacağına dönük hiçbir açıklama yapılmadı.

Şehrin merkezindeki bu değerli yerin nasıl değerlendireceğiyle ilgili tam bir bilgiye ulaşamadık, ama yıkım işlemleri başladı.

Binanın bulunduğu bölgede birçok gökdelen yükseliyor. Bakalım Arkas Holding buraya nasıl bir bina dikecek. Projenin detayları ile ilgili bilgi alır almaz aktaracağız…

Para Dergisi

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol