Yapay zeka 4 bin 600 kişiyi işinden etti

Yapay zeka dünyanın dört bir yanındaki binlerce çalışan için endişe yaratıyor. Sadece Amerika’da yapay zeka nedeniyle şimdiye dek 4600 kişinin işine son verildiği tahmin ediliyor. Bloomberg, şirketlerin yapay zeka nedeniyle yaptıkları işten çıkarmaları gizlediğini yazdı

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Taşımacılık şirketi UPS’in CEO’su Carol Tomé şirketin 116 yıllık tarihindeki en büyük işten çıkarmanın nedenini kısmen yapay zekaya bağladı. Tomé yapay zekanın satış görevlilerinin fiyatlandırma uzmanlarından rehberlik istemesine gerek kalmadan teklifleri bir araya getirmesine olanak tanıdığını söyledi.

BlackRock Inc. geçtiğimiz ay yaklaşık 600 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. CEO Larry Fink ve Başkan Rob Kapito, personele gönderdikleri bir notta, sektördeki dramatik değişimlere dikkat çekerek ‘en derini, yeni teknolojilerin sektörümüzü ve diğer tüm sektörleri dönüştürmeye hazır olduğunu’ belirttiler. Fink, yapay zekanın üretkenliği artırma potansiyeline olan inancı konusunda açık sözlü olsa da işten çıkarmaların kesin nedeninin yapay zeka olduğunu söylemedi.

Şimdiye kadar 4600 kişiyi işinden etti

Uzmanlar, yapay zeka hızla ilerlerken kaç işin ortadan kaldırılacağına dair doğru bir öngörü elde etmekte zorlanıyor. Raporlara göre geçtiğimiz mayıs ayından bu yana ABD şirketleri, yapay zeka deneyimi olan kişileri işe almak için kaynak yaratmak amacıyla ya da teknolojinin görevlerin yerini alması nedeniyle 4.600'den fazla kişinin işten çıkarıldığını duyurdu. Ancak bu tahminin eksik olduğu düşünülüyor.

Şirketler gizliyor

İş bulma firması Challenger, Gray & Christmas Inc.’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Andrew Challenger “Muhtemelen ekonomide halihazırda yapay zeka nedeniyle işten çıkarılanların sayısı çok daha fazla. Ne zaman bir şirket bundan bahsetse, bir ay boyunca her haber kanalında manşet oluyorlar” diyerek şirketlerin yapay zeka nedeniyle işten çıkarma yaptıklarını gizlediklerini açıkladı.

Teknoloji şirketleri neden hala işten çıkarma yapıyor?

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği CEO'su Johnny Taylor, bu tür kesintilerin çoğunun sessizce gerçekleşeceği konusunda hemfikir. Taylor “IBM liderdi ve bu konuda kamuoyuna açıktı ve oldukça kötü dayak yedi. Bu yüzden geri kalanlar 'Bunu duyurmayacağız, sadece yapacağız’ dediler ve personel sayılarını azalttılar” dedi. Raporlara göre yapay zeka nedeniyle işten çıkarmaların çoğu teknoloji firmalarında gerçekleşti.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol