Turgay Ciner, 7.5 milyar dolarlık halka arzda nerede yanlış yaptı?

Mayıs ayı ortalarında 7.5-8.5 milyar dolar arası bir değerle Londra Borsası’nda halka arz çalışmalarına başladığı açıklanan Ciner Grubu’na ait We Soda şirketi, hisse senedi satışı planını iptal etmişti.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

En az 7.5 milyar değerle Londra’da 2023’ün en büyük halka arzını planlayan We Soda, Türkiye’de iki (Eti Soda, Kazan Soda) ve ABD’nin Wyoming eyaletinde Türkiye Şişe Cam ile ortak olduğu tesislerle dünyanın en büyük doğal soda külü üreticisi. 

We Soda CEO’su Alasdair Warren Hazairan ayında yaptığı açıklamada “Birkaç hafta önce halka arz niyetimizi duyurduğumuzdan bu yana yana küresel çapta yatırımcı katılımının genişliği ve müstakbel yatırımcılarımızın ilgisi bizi cesaretlendirmişti. Buna rağmen gerçek şu ki, özellikle Birleşik Krallık’taki yatırımcılar halka arz piyasası konusunda son derece temkinli davranıyor. Bu aşırı ihtiyat, şirketimizin inandığımız değerlemeye ulaşamayacağı anlamına geliyordu. Sonuç olarak Londra Borsası’ndaki halka arzımızı iptal etme kararı aldık” demişti.

Ciner Medya Grubu'nda 10 yıl çalışan, Bloomberg HT'de 10 yıl Haber Koordinatörlüğü yapan Ali Çağatay, eski patronu Turgay Ciner'in nerede yanlış yaptığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çağatay, şunları söyledi:

Turgay Ciner, “Wesoda” şirketini neden Londra Borsası’na arz edemedi? Pek çok sebebi var ama bir tanesini söyleyelim: 7.5 milyar dolarlık yılın en büyük halka arzı için seçilen zaman yanlıştı.

Türkiye tarihin en kritik seçimlerinden birine giderken, ülkede sermaye kontrolleri almış yürümüşken, 20 bin Pound para transferi için bile BDDK, MB, SPK gibi kurumlardan hatırlı kişilerin tavassutuna başvurulurken, siz milyar dolarlar seviyesinde bir şirketi halka arz etmeye kalkarsanız, teveccüh göremezsiniz.

Oysa, mart ayındaki yerel seçimlerin sonuna kadar beklenmiş olsaydı, belki taşlar yerine oturacak ve sermayenin önündeki psişik engel kalkmış olacaktı.

Bir hay huy içinde, kerameti kendinden menkul, “türedi” finansçıların aklı ile hareket ederseniz, sonuç her zaman hüsran olur.

Halka arz iptal edildi, harcanan paralar boşa gitti, başa döndünüz.

O zaman sormak gerek, “nerde yanlış yaptım” diye.

Emanet(çakma finansçı) aklıyla bir yere kadar gidilebiliyor.

Hesabı kitabı iyi yapmak lazım.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol