Toplantıda neler oldu? Meral Akşener az daha masayı terk ediyormuş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dünkü altılı masa toplantısını terk etmekten son anda vazgeçirilmiş.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem
Player yükleniyor...

Akşener, “Ben kalkıp gideyim mi o zaman” demiş

‘Millet ittifakı’nı oluşturan altı partinin liderleri dün ‘son kez’ bir araya geldi. Amaç ortak cumhurbaşkanı adayının belirlenmesiydi. İYİ Parti’nin çekinceleri bulunduğu biliniyordu ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu adaylığında karar kılınması bekleniyordu.

Ancak öyle olmadı. Toplantının ardından altı liderin imzasıyla yayınlanan açıklamada adayda uzlaşıldığı değil, ‘ortak adayda ortak bir anlayışa ulaşıldığı’ belirtildi. Nihai açıklamanın 6 Mart’ta yapılacağı kaydedildi.

Dahası, toplantıdan çıkan sonuç, ittifakın belkemiğini oluşturan iki parti tarafından farklı yorumlandı. CHP’liler kutlama havasına girerken İYİ Partililer pek memnun değildi. Hatta bir vekil, “Millet 5’ten büyüktür” diye ‘rest’ kokan bir tweet atıp sildi. Nitekim İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Ankara’da bulunan milletvekilleri ve kurmaylarını olağanüstü toplantıya çağırdı.

#reklam#

Her şey, açıklamada söylenenlerin ve Akşener hariç diğer liderlerce Twitter’dan verilen birlik beraberlik mesajlarına aksine toplantının pek de ‘ortak anlayış’ havasında geçmediğini gösteriyor. Nitekim toplantıdan ilk sızdırılanlar da bu yönde.

T24 yazarı Murat Sabuncu bugünkü yazısında şunları aktardı:

“Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu ev sahibi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu tarafından gündeme getirildi.

Diğer liderler bu konuda olumlu görüş verirken Meral Akşener, ‘Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş olsun, partim bana bu iki ismi öner yoksa çık gel dedi’ diye konuştu.

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu ‘Onlar belediye başkanlığı görevine devam edecek’ dedi. Akşener ‘O zaman ben bunu partimin yetkili kurullarına, il başkanlarıma danışayım’ diye yanıt verdi.

Bunun üzerine ne yapılacağı düşünülürken Kılıçdaroğlu ‘Gerekirse beş parti imzasıyla bir açıklama yapılır’ deyince Akşener ‘Ben kalkıp gideyim mi yani’ karşılığını verdi.

Diğer liderler devreye girdi ve pazartesi gününe kadar herkesin kendi partisiyle istişare ederek tekrar bir araya gelinip açıklama yapılması noktasında arabuluculuk yapıldı.”

İYİ Parti’deki olağanüstü toplantı günün ilk saatleri itibariyle halen sürüyor.

‘Kazanacak aday’ vurgusun ilk günden itibaren sürdüren İYİ Parti’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilişkin kararı tüm milletvekilleri ve il başkanlarının da katılacağı toplantılardan sonra kesinleşecek.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol