Vergi affı ne zaman çıkacak? Hangi borçlar silinecek?

EYT'nin yasalaşmasının ardından vatandaşlar vergi affını araştırıyor. Peki 2023 vergi affı Meclis'e geldi mi? Vergi affı yasası ne zaman çıkacak? Hangi borçlar silinecek? Vergi affı ne zaman? Vergi affı son durum?

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem
Player yükleniyor...

Kahramanmaraş'taki depremlerin ardından Meclis çalışmalarına 28 Şubat’a kadar ara vermişti. Meclis'in görüştüğü ilk düzenleme EYT olmuştu. EYT'nin yasalaşmasının ardından vatandaşlar vergi affını araştırıyor. Peki 2023 vergi affı Meclis'e geldi mi? Vergi affı yasası ne zaman çıkacak? Hangi borçlar silinecek? Vergi affı ne zaman? Vergi affı son durum?

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yaptığı açıklama vergi borç yapılandırması kanun teklifine deprem bölgesine dönük düzenlemeler yapılacağını vurguladı.

Vergi yapılandırması teklifi Genel Kuruldan geçtikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Tarihi geçmiş vergi borcu olanlar taksitle borç ödeme imkanına sahip olacak. Peki 2023 vergi affı Meclis'e geldi mi? Vergi affı yasası ne zaman çıkacak? Hangi borçlar silinecek? Vergi affı ne zaman? Vergi affı son durum?

#reklam#

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM AK Parti Grup Salonu'nda gazetecilere yapılandırma teklifi hakkında bilgi verdi. Elitaş, Kamu alacaklarını yapılandırılmasına ilişkin çalışmayı tamamladıklarını belirterek, "İki ana başlıkta düzenleme var. Bugüne kadar tüm talepleri dinledik, titizlikle inceledik, ihtiyaçları belirledik. Bir süredir vatandaşlar yapılandırma noktasına talepleri vardı, geniş düzenleme yapalım borçları ödeme kolaylığı getirelim dedik. Hangi türlerden olursa olsun yapılandırma dahil ettik.

HANGİ BORÇLAR SİLİNECEK?

Vergiler cezaları, askerlik, köprü, otoyol, kaçak geçiş ve adli para cezaları, idari cezalar, öğrenim kredisi gibi yapılandırıyoruz. Ödenebilecek gecikme zamları da çerçevededir. SGK prim kesinti, işsizlik sigorta primi ve topluluk sigorta primi, eksik işçilik tutarı, gecikme cezası zammı yine tarım hizmet akdi sigortalı prim borçları, ticari taksi dolmuş aracında çalışanların sigorta prim borçları, iş kazası, malülluk aylığı, rucu alacak yersiz ödenecek aylıklardan alacakları dahil ettik. Emlak vergisi ve tüm vergiler çerçeve içine aldık. Belediye idari para cezası, su atık alacakları, belediye taşınmaz ile yaptıkları satış irtifak hakkı, kiralamana kaynaklı kullanım hakları , kira bedelleri yapılandırma ile ödenebilecek.
Borç asılları tamamından yüzde 50'si ödeniyor. Kalanından vazgeçiliyor, gecikme zammı gibi alacaklar vergi cezalarının tahsilinden vazgeçiliyor" ifadelerini kullandı.

2023 VERGİ AFFI MECLİS'E GELDİ Mİ? VERGİ AFFI YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Önümüzdeki hafta TBMM gündemine gelecek olan yasa ile kamuya olan tüm borçlar yapılandırılırken GSS borçlarında silinme de olacak.

2 bin liraya kadar olan borçlar silinirken vade sayısı 48 aya çıkacak.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol