Temelsiz villayla ölüm sattılar: Büyükçekmece'deki rüşvet operasyonundaki şok detaylar

Büyükçekmece Belediyesi'ndeki rüşvet operasyonuna konu olan villa projesini bilirkişi inceledi. Soruşturma dosyasına konulan fotoğraflarda villaların temeli olmadan, fore kazık çakılmadan kum ve kömür karışımı zemin üzerine inşa edildiği görülüyor

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

İstanbul Büyükçekmece'de 144 villadan oluşan 8.5 milyar lira değerindeki lüks siteye CHP'li belediye tarafından rüşvet karşılığında inşaat ruhsatı verildiğinin ortaya çıkmasının ardından akıllara durgunluk veren yeni bilgilere ulaşıldı.

İlgili sitenin inşaat sahasında çekilen ve soruşturma dosyasına konulan görüntülerde villaların temel atılmadan, zorunlu fore kazık çakılmadan ve sismik kontroller yapılmadan yapıldığı ortaya çıktı.

Olası bir depremde tabuta dönecek villaların yumuşak zemin üzerine direk konumlandırıldığı tespit edildi.

Sabah'tan Huzeyfe Atıcı'nın haberine göre Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 18 Ocak'ta yapılan polis operasyonunda gözaltına alınanlar 'Nitelikli dolandırıcılık, rüşvet ve resmi belgede sahtekârlık'la suçlanıyor. 

Türkiye'nin birçok bölgesinde, çok sayıda projeye imza atan Gül İnşaat'ın sahibi Ali Gül de yürütülen rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanan isimler arasında yer alıyor.

ZEMİNDE KUM VE KÖMÜR VAR

Bilirkişi raporuna da yansıyan tespitlere göre soruşturmanın en önemli ayağını Eskici Mahallesi'nde İmar Kanunu'na açıkça aykırı halde ruhsatsız şekilde inşa edilen ve Nisan 2024'te teslim edilmesi planlanan villalar için belediye, zemin etüt firmaları ve yapı denetim firmaları sahte rapor düzenledi.

TEMELSİZ VİLLALAR 60 MİLYON LİRAYA SATILIYOR

60 milyon TL ve üzerine satılan villalardaki tehlike uzman bilirkişiler tarafından ortaya konuldu.

Bilirkişi, 16 adet villa zemininde uygulanması gereken iki yönde 75 cm aralıklarla dikey olarak uygulanacak çimento enjeksiyon imalatına hiç rastlanmadığını tespit etmişti. Zeminde de kum ve kömüre rastlandığı belirlenmişti. 

YIKIM KARARI BEKLENİYOR

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişilerce yapılan analizde "zeminin sıvılaşabilir" olduğuna dair laboratuvar sonuçlarının olduğuna yer verilen bilirkişi raporuyla birlikte İstanbul Valiliği'ne yazı yazarak yıkım kararı alınmasını talep etti.

İstanbul Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün başsavcılığın talebine vereceği yanıt merakla bekleniyor.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol