SPK'dan ceza alan Margün Enerji, iştirakini halka arz ediyor

Halka arz gelirini izahname dışında kullandığı için SPK'dan ceza alan Margün Enerji, bir iştirakini daha halka arz için çalışmalara başladı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

SPK tarihinde ilk kez halka arz gelirlerini izahnamede kullandığı için idari para cezası alan Margün Enerji, şimdi de bir başka iştirakini halka arz ediyor.

Magen, Naten Margün Enerji şirketinden yapılan açıklamaya göre, halka arz için çalışmalar başladı. Şirketin KAP’a yaptığı açıklama aynen şöyle:

“%30,39’unu satın alarak en büyük hissedarı olduğumuz Enda Enerji Holding A.Ş.’nin halka arzına ilişkin olarak, 19.01.2024 tarihinde Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yetkilendirilmiş olup, bu kapsamda Enda Enerji Holding A.Ş. ile Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. arasında “Halka Arz Aracılık ve Satış Sözleşmesi” imzalanmıştır. Halka arz çalışmaları devam etmekte olup, yatırımcılarımız süreç hakkında bilgilendirilecektir.”

SPK CEZA VERMİŞTİ

Halka arz öncesi yayınlanan izahnamelerde beyan edilen, halka arz gelirlerinin amaç dışında kullanıldığı belirlenen 3 şirket için SPK idari para cezası yaptırımı uyguladı. 

Belirlenen şirketler SPK tarafından Esenboğa Elektrik Üretim (ESEN), Naturel Yenilenebilir Enerji (NATEN) ve Girişim Elektrik (GESAN) olarak açıklandı.

3 Şirkete İdari Para Cezası

Sermaye Piyasası Kurulu’nun gerçekleştirdiği incelemelerde, düzenlemelerin çiğnendiği tespit edilirken, şirketlere idari para cezasının uygulanacağı ifade edildi.

Esenboğa Elektrik Üretim ve Naturel Yenilenebilir Enerji’nin, halka arzdan elde edilecek fonun kullanım raporunda belirtilmemiş olmasına rağmen, elde edilen kaynağın bir kısmı ile bağlı ortaklık Margün Enerji Üretim’de kullanıldığı ortaya çıktı.

ERİŞİM ENGELİ

Söz konusu yasagın SPK bülteninde yayınlanmasından sonra şirket Rize mahkemesinden erişim engeli aldırmıştı.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol