Mehmet Yıldırım'a ihale yağıyor: 100.ncü ihaleyi de aldı

AK Partili belediyelerden aldığı ihalelerle servetine servet katan Mehmet Yıldırım’a Şile’den sonra Çekmeköy Belediyesi’nden de ihale verildi.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Bir röportajında Özel plakalı Ferrari’si, teknesiyle pozlar verip ‘Ertelediklerimin acısını çıkarıyorum’ diyen Yıldırım, Çekmeköy Belediyesi’nde tanıtım filmleri, belediyenin ulusal basında özel haberlerini yapıp fenomen buluşmaları düzenleyecek. Yıldırım’ın 9 milyon 600 bin liralık ihaleye tek başına girmesi dikkatlerden kaçmadı.

Sosyal medyada lüks yaşantısıyla ilgili paylaşımlar yapan Mehmet Yıldırım’a AK Partili belediyelerden ihale yağıyor. Ağustos ayında Şile Belediyesi’nden 20 milyonluk ihale alan Yıldırım’a şimdi de Çekmeköy Belediyesi’nden 9 milyon 600 bin liralık reklam ve tanıtım ihalesi verildi.

MedyaRadar’ın ele geçirdiği belgelere göre Yıldırım’a bir tane bile rakip çıkmamış.

BELEDİYENİN ÖZEL HABERLERİNİ YAPACAK!

Çekmeköy Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından 19 Aralık 2023 tarihinde yapılan ‘2024 yılı tanıtım uygulamaları organizasyon ve hizmet işi’ ihalesinin yaklaşık maliyeti 12 milyon 704 bin lira olarak belirlendi.

İhaleye Mehmet Yıldırım’ın sahibi olduğu Elvan Reklam isimli firması teklif verdi. Sancaktepe Belediyesi ile Elvan Reklam arasında 8 Ocak 2024 tarihinde yapılan sözleşmenin bedeli 9 milyon 600 bin lira oldu.

MedyaRadar’ın özel haberine göre firma ihale kapsamında belirlenen sürede hava fotoğrafları çekecek, tanıtım filmleri yapacak, belediyenin ulusal medyada özel haberlerini yapacak, 15 adet fenomen buluşmaları organize edecek, 30 adet sokak röportajı, canlı yayın organizasyonu ve medya planlaması yapacak. 

ŞİLE’DEN DE 20 MİLYONLUK İHALE

Mehmet Yıldırım’ın Elvan Reklam firmasının kazandığı ihaleler bununla sınırlı değil. AK Partili Şile Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleri organizasyon ihalesi de Elvan Reklam’a verildi. 

25 Ağustos 2023 tarihinde “Kültür ve Sanat Organizasyonları Hizmet Alımı” başlığıyla yapılan ihalenin yaklaşık maliyeti 26 milyon olarak belirlendi. Açık usulle yapılan ihalede rekabeti ortadan kaldırmak isteyen belediye, şartnameye “Ekonomik açıdan en avantajlı teklif fiyatla birlikte fiyat dışındaki unsurlar da dikkate alınarak belirlenecektir” maddesi ekledi. 6 şirketin büyük ilgi gösterdiği ihaleye bu madde sayesinde sadece 2 firma katılabildi.

2022 yılındaki kültür sanat etkinlikleri ihalesini kazanan Elvan  Reklam isimli firmanın verdiği 20 milyon 317 bin liralık teklifini kabul eden belediye şirketle 1 Eylül 2023 tarihinde sözleşme imzaladı. Yapılan sözleşme 2024 yılının Eylül ayında son bulacak.

ERTELEDİKLERİMİN ACISINI ÇIKARIYORUM!

Merkezi Sancaktepe’de bulunan Elvan Reklam, AK Partili belediyelerden aldığı ihalelerle biliniyor. Şirket sahibi Mehmet Yıldırım, bir magazin sitesine verdiği röportajda, “Denizi çok seviyorum bu yüzden bir tekne satın aldım. Tekne de vakit geçiriyorum dostlarımla, Adalara gidiyoruz. Sonra da bir Ferrari satın aldım. Aslında bunca yıl yapmak isteyip de biraz ertelediklerimin acısını çıkartıyorum.  Kazandığı ihaleler dışında sinema sektöründe de adını duyurmak isteyen Yıldırım bir başka röportajında hedefinin Oscar'da yarışan bir film yapmak olduğunu söylemiş.

SANCAKTEPE BELEDİYESİ’NİN GEDİKLİSİ ÇIKTI!

5 milyon lira sermayeli Elvan Reklam’ın 2017 yılında Beşiktaş Belediyesi’nden 15 milyonluk ihale alması günlerce konuşulmuştu. Yıldırım’ın şirketi, Sancaktepe Belediyesi'nin de reklam, tanıtım, dijital baskı hizmeti için 2021 yılında düzenlediği ihaleyi 1.5 milyon liraya, 2020'de 2.8 milyon liraya, 2019'da 2.3 milyon liraya, 2018'de 3.3 milyon liraya, 2017'de 1.8 milyon liraya, 2016'da 1.5 milyon liraya, 2015'te 840 bin TL'ye, 2014'te 1.8 milyon liraya, 2013'te 2.1 milyon liraya almıştı.

100 ihale sınırını geçti

Elvan Reklam firması son 12 yılda, neredeyse tamamına yakını belediyeler olmak üze 99 ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli 248 milyon 622 bin TL tutuyor. 

Firmanın en çok ihale aldığı belediyelerin başında 17’şer ihale ile Şile ve Tuzla Belediyeleri geliyor.

Sancaktepe Belediyesi 15 ihale ile üçüncü sırada geliyor. Sultanbeyli Belediyesi de 10 ihale ile dördüncü sırayı, Başakşehir Belediyesi ile paylaşıyor. Diğer belediyelerden alınan ihaleler 2-3’ü geçmiyor.

Şirketin sahibi Mehmet Yıldırım aynı zamanda Çorumlu Eğitimci Sanayici ve İşadamları Dayanışma Derneği (ÇESİAD) başkanlığını yapıyor.

Şirketin merkezi Sancaktepe’de bulunuyor ve 5 milyon TL sermayeye sahip. Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Yıldırım Döğücü’nün, aslen Çorumlu olması nedeniyle ÇESİAD ve Mehmet Yıldırım ile yakın diyalogları bulunuyor.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol