Kritik temasta gergin anlar! Erdoğan Alman muhabiri tersledi: Bizi bununla tehdit etmeyin

Almanya’ya ziyaret gerçekleştiren Erdoğan ilk olarak Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü. Türk ve Alman heyetin yaptığı toplantıya Steinmeier ile birlikte başkanlık eden Erdoğan, daha sonra Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi ve ortak basın toplantısı düzenledi.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Cumhutbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz ile ortak basın toplantısı Alman gazetecinin “Hamas’ı nasıl kurtuluş örgütü olarak tanımlayabilirsiniz? Türk-Alman ilişkilerini tehlikeye atmış olmuyor musunuz? Almanya, Eurofighter talebinizi kabul edecek mi?” sorusuna cevap verdi: “Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçağı üreten sadece Almanya mı? Bir basın mensubu olarak bizi bununla tehdit etmeyin.”

“Bizim İsrail’e borcumuz yok, borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız”

“Bakın ben rahat konuşuyorum çünkü bizim İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik, öyle bir durumumuz da yok. Çünkü bizim insana saygımız çok çok farklıdır.

“İsrail’in elinde kat be kat fazla rehine var”

“Rehinelerin takası deniyor. Bize buna da varız. Rehine dediğiniz zaman rehine sayısı itibariyle İsrail’deki rehine sayısı nedir, öbür tarafta Hamas’ın ya da Filistin’in elindeki rehine sayısı nedir? Buna baktığımız zaman kat be kat fazlasıyla İsrail’in elinde rehine var.”

Scholz: “İsrail ile dayanışmamız tartışmaya açık değil”

Scholz ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Hamas, İsrail’e hunharca bir saldırı düzenledi. Hamas’ın terör eylemini keskin bir şekilde kınamaktayız. Biraz sonra bölgedeki gerilime karşı neler yapabileceğimizi konuşacağız. Orta Doğu’da bir yangın yerinin oluşmasından iki taraf olarak endişe duyuyoruz. Almanya’yı bilen bunu gayet iyi bilir. Bizim İsrail ile olan dayanışmamız hiçbir şekilde tartışmaya açık değil. İsrail’in uluslararası hukuka göre kendini savunma hakkı var. Her hayat eşit değere sahip.

“Filistinli sivil halkın yaşadıkları bizi de üzüyor”

“Filistinli sivil halkın yaşadıkları bizi de üzüyor. Onlarca yıldır Almanya bu alanda insani yardım sunuyor. Bu sene 160 milyar Euro yardım sağladık. İnsani yardım alanında en büyük donörlerden biriyiz. İki devletli bir çözüm bizim için hedef. İsrail’in varoluş hakkı bizim için olmazsa olmaz.

“Şunu da söylemek istiyoruz, ülkemizde antisemitizm, Yahudi düşmanlığına hiçbir şekilde yer yok. Siyasi ya da dini olsun yüzyıllardır gelişmiş ya da dışarıdan ülkeye gelsin bizim için hiç fark etmiyor.

“Sayın Cumhurbaşkanıyla farklı görüş açılarımız olduğu sır değil”

“Sayın Cumhurbaşkanıyla kısmen farklı görüş açılarımızın olduğu sır değil. Özellikle bu zorlu anlarda görüşmemiz gerekiyor. Bütün bu güncel, vahim uluslararası konuların yanı sıra ikili ilişkilerimizde ve Türkiye’nin AB konusunda nasıl somut ilerleme kaydedeceğini konuşacağız.”

Erdoğan: “Dünyada savaş uçağı üreten sadece Almanya mı?”

Erdoğan, açıklamaların ardından gazetecilerden gelen soruları da cevapladı.

Alman ajansı DPA’dan bir gazetecinin “İsrail’in varoluş hakkını kabul ediyor musunuz, İsrail’in faşist bir ülke olduğunu nasıl gerekçelendiriyor ve İsrail ordusunun Hamas’a karşı saldırısına neden soykırım diyorsunuz, yüzlerce insanı İsrail’de katleden ve terör örgütü olarak tanınan bir örgütü nasıl kurtuluş örgütü diye tanımlayabilirsiniz, Türk-Alman ilişkilerini ve NATO ile olan ilişkilerinizi tehlikeye atmış olmuyor musunuz? Almanya, Eurofighter talebinizi kabul edecek mi?” sorusuna Erdoğan şöyle yanıt verdi:

"SEN RAHATSIZ OLMUYOR MUSUN?"

- Bak ben sana yüzlerce demiyorum... Binlerce Filistinli'yi şu anda İsrail öldürdü. Hastaneleri yok etti. İbadethaneleri vuruyor, kiliseleri vuruyor. Sen bir Hristiyan olarak bu kiliselerin vurulmasından rahatsız olmuyor musun? Bunlara karşı niye bir tavır koymuyorsunuz? Bizim için bu noktada bölgede Musevi, Hristiyan, Müslüman... Bu ayrımın olmaması gerekiyor. Anti-semitizm mücadelesi veren olduysa bu mücadeleyi ilk veren lider ben oldum. Şu anda bakın Almanya İsrail'e şu kadar maddi destek verdiğinden bahsediyor.

"ÖYLE SORULAR SORUN Kİ..."

- Bir basın mensubu olarak bizi bununla tehdit etmeyin. Öyle soru sorun ki vicdani ve insani olsun ki biz cevapları öyle verelim.

GAZETECİYE TEPKİ: BİZİ BUNUNLA TEHDİT ETMEYİN

İki liderin yaptığı açıklamanın ardından soru-cevap kısmına geçildi.

Alman gazeteci: "Hamas’ı nasıl kurtuluş örgütü olarak tanımlayabilirsiniz? Eurofighter talebinizi Almanya kabul edecek mi?"

Erdoğan: "Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçağı üreten sadece Almanya mı? Bir basın mensubu olarak bizi bununla tehdit etmeyin"

Bu kısımda Erdoğan, Türkiye’nin yürüttüğü dış politika hakkındaki eleştirileri aktarıp, Hamas ile ilgili soru soran bir gazeteciye tepki gösterdi:

– “NATO'nun önde gelen ülkelerinden bir tanesi, ilk 5'in içinde yer alan ülkeyiz. Türkiye, NATO'da sıradan bir ülke değil. Şu anda NATO'nun içinde düşüncesi, kanaati, ne olursa olsun… Rusya-Ukrayna arasında herkes kimin yanında yer alıyor? Ukrayna. Türkiye olarak biz iki ülke ile de görüşüyoruz. Aralarında herhangi bir ayrım yapmıyoruz. Ama 33 milyon ton tahıl koridorundan bütün tahılı Avrupa'ya, Afrika'ya götüren biz olduk.

– Bak ben sana yüzlerce demiyorum… Binlerce Filistinliyi şu anda İsrail öldürdü. Hastaneleri yok etti. İbadethaneleri vuruyor, kiliseleri vuruyor. Sen bir Hristiyan olarak bu kiliselerin vurulmasından rahatsız olmuyor musun? Bunlara karşı niye bir tavır koymuyorsunuz? Bizim için bu noktada bölgede Musevi, Hristiyan, Müslüman… Bu ayrımın olmaması gerekiyor. Anti-semitizm mücadelesi veren olduysa bu mücadeleyi ilk veren lider ben oldum. Şu anda bakın Almanya İsrail'e şu kadar maddi destek verdiğinden bahsediyor.

– Bir basın mensubu olarak bizi bununla tehdit etmeyin. Öyle soru sorun ki vicdani ve insani olsun ki biz cevapları öyle verelim.”

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol