İstanbul'da 600 Liralık otopark ücreti gündem oldu

Otoparklarda fiyatlar ateş pahası. Sosyal medyada Beşiktaş'ta bulunan bir otoparkın ücretleri gündem oldu

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Otoparklarda fiyatlar ateş pahası. Beşiktaş'ta bir otoparksa sosyal medyada gündem oldu çünkü o otoparkın tarifesine göre 1 saatlik kullanım 100, 12-24 saat arası kullanım ise tam 600 TL.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı: Tüketiciye hizmet sunan her işletmenin fiyat tarife listesini görünür şekilde tüketiciye sunma zorunluluğu vardır. Böyle bir tarife bulunmadığı takdirde tüketici kendisinden fahiş bedel alındığın takdirde tarifeyi görülür yere asmayan otopark işletmesi hakkında Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu’na şikayette bulunmalıdırlar.

Ayrıca fahiş bedel alınmışsa örneğin 1 saatlik bir otopark hizmetinden piyasa rayicinin çok üzerinde olan 100 TL gibi bir bedel ödemek durumunda kalınmışsa tüketici o bölgedeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın iştiraki olan İSPARK’ın tarife listesinden fazla ödediği bedelin kendisine iadesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilirler.

Aradaki farkın kendisine iade edilmesini talep edebilirler. Ne var ki fiyat tarifesini yayınlamış olan otopark işletmecisine karşı böyle bir hak arama yolu şu anda bulunmamaktadır.

Bu sorunun çözümü için İBB bir düzenleme yapmalı ve aynı alışveriş merkezlerinde 3 saatten sonra alınabilecek otopark ücretlerinde olduğu gibi UKOME onayını zorunlu tutmalıdır. Böylelikle fahiş bedel talep eden otopark işletmeleri fiyat tarifelerini UKOME’nin onayına sunacak ve ulaşım koordinasyon merkezi tarafından onaylanan tarifeyi uygulayabileceklerdir.

BİR TAVAN ÜCRET OLMALI MI?

UKOME en azından İstanbul gibi büyükşehirlerde alınabilecek otopark ücretlerine bir tavan fiyat belirlemelidir. Yani bu UKOME’nin onayından geçmelidir.

UKOME lokasyonu değerlendirecek ve o lokasyonda alınabilecek tavan fiyatı belirleyerek tüketicilerin fahiş otopark ücretleri ile karşılaşılmasının önlenmesini sağlayacaktır.

Tarife listesini asmayana karşı tüketici burada ‘benden fahiş bedel alındı’ diyerek İSPARK’ı emsal gösterip aradaki farkın kendisine iadesini isteyebilir. Fiyat tarifesi asmayanlar için Tüketici Kanunu’nun 54’üncü maddesine aykırılıktan Ticaret Bakanlığı’nın Reklam Kurulu idari para cezası uygular.

Fiyat tarifesi asarak yüksek bedel talep edilmesinin önüne geçilmesi de büyükşehir belediyelerinin alacağı karar ile otopark işletmelerine lokasyona göre tavan fiyat belirleyip bunun ilan etmesi mümkündür. Nasıl ki toplu taşımada UKOME fiyat tarifesi belirliyorsa, otopark hizmetleri ile ilgili de fiyat tarifesini belirlemelidirler. Taksilere, dolmuşlarda, toplu taşıma yapan otobüslerde fiyatları UKOME belirliyor. Alışveriş merkezlerinde 3 saat ücretsiz olan uygulamadan sonraki saatler için bedeller de UKOME’nin onayına tabidir.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol