GSM şirketlerinden 'İstanbul' depremi itirafı:İşin altından kalkamayız

Ünal, “Keşke yakıt olduğunda, jeneratör olduğunda işler çözülebilse. Bu büyüklükteki deprem için çok sürdürülebilir bir durum gerçekten değil. İstanbul’da böyle bir deprem olur ise istersek 5 bin tane, 10 bin tane portatif jeneratör taşıyalım biz o işin altından kalkmayız”

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Kahramanmaraş depremlerinde GSM şirketleri sınıfta kaldı. İletişimin kesilmesi büyük tepki toplarken TBMM Deprem Araştırma Komisyonu toplandı. Komisyona, deprem felaketinin ardından iletişimin kesilmesine engel olamayan GSM şirketlerinin yetkilileri katıldı. GSM şirketleri olası İstanbul depreminde iletişimin kesilmeyeceğine dair garanti veremeyeceklerini belirtti.

Kahramanmaraş depreminin ardından iletişimin kesilmesi, GSM şirketlerinin nasıl sınıfta kaldığını gözler önüne serdi. Depremlerin ardından gözler beklenen İstanbul depremine çevrildi.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu toplandı. Komisyona, GSM şirketlerinin yetkilileri katıldı. BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre toplantıda konuşan Türk Telekom Kurumsal Risk ve İş Sürekliliği Başkanı Ali Gürsoy, “İletişimde kesintinin olmaması, böyle bir garanti vermemiz çok zor bir şey yani çok fazla yatırım gerektiren bir şey. Aslolan şey, kesinti sonrasında ne kadar kısa sürede tekrar ayağa kalkabildiğiniz” dedi.

İletişimin kesilmesine yıkılan binalardaki baz istasyonlarının yol açtığını iddia eden Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Hasan Süel “Bu işte elektrik, lojistik ve yakıt konusunu çözemediğimiz sürece sürdürülebilir bir çözüm mümkün değil. Bir de eğer biz hangi binanın potansiyel hasarlı olabileceğini önceden bilsek tabii ki o zaman baz istasyonumuzu ona göre riskini yöneterek koyardık ama böyle bir bilgimiz yok” diye konuştu.

İstanbul depreminde sonuçları daha kötü olacak

Olası İstanbul depreminde daha kötü süreçlerin yaşanmaması için taleplerini açıklayan Süel, şu ifadeleri kullandı: “Enerji önceliği sağlanabilirse böyle bir anda, özel hat, farklı bir tedbir olabilir. Geçiş yolu önceliği çok basit. Bir İstanbul depreminde muhakkak geçiş yolu önceliği getirmeliyiz. Bunu göz ardı edersek diğer temennilerimizi yerine getiremeyiz."

İki istasyondan biri kesik

Turkcell Network Bölge Operasyonları Direktörü Abbas Ülgen Ünal, yüzde 13'lük kısmın tamir edilemediğini ve bu bölgelerde iletişim kurulamadığını dile getirdi: “Toplam 3 bin 200 baz istasyonumuzdan bin 600 tanesi o gün içerisinde bir şekilde kesildi."

'İşin altından kalkamayız'

Deprem bölgesine sevk edilen jeneratörlerin yakıt ve ulaşım sorunu nedeniyle istenilen sonucu yaratamadığını bildiren Ünal, tüm bunlara ulaşılsaydı bile yeterli olamayacağını iletti. Ünal, “Keşke yakıt olduğunda, jeneratör olduğunda işler çözülebilse. Bu büyüklükteki deprem için çok sürdürülebilir bir durum gerçekten değil. İstanbul’da böyle bir deprem olur ise istersek 5 bin tane, 10 bin tane portatif jeneratör taşıyalım biz o işin altından kalkmayız” diye konuştu.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol