Fatih Terim Fonu'nda yeni detaylar: Vurgunun 100 milyon doları bulduğu konuşuluyor

Özel bir bankanın İstanbul Büyükdere Şube Müdürü’nün “özel belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla tutuklandığı soruşturmada 9 mağdur toplam 13 milyon 779 bin dolarını bankadan talep etti. Banka müdürünün ifadesi ortaya çıktı. Ünlü futbolcuları dolandırdığı öne sürülen banka müd

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Bir bankanın Levent Büyükdere Caddesi Şubesi'nde "özel kapalı fon" sistemiyle aralarında ünlü futbolcu ve teknik direktörlerin bulunduğu mağdurların dolandırıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturmada, tutuklanan banka müdürü Seçil Erzan'ın ifadesinde "borsada kaybettiği parayı telafi etmek için böyle bir yönteme başvurduğunu ancak bir süre sonra parayı döndüremeyince olayın ortaya çıktığını" söylediği öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Fatih Terim, Arda Turan, Fernando Muslera ve Selçuk İnan'ın da mağdurları arasında bulunduğu çok sayıda insanın dolandırıldığı iddiasıyla "Bankacılık zimmeti" ve "Nitelikli dolandırıcılık" suçlarından tutuklanan 46 yaşındaki banka şube müdürü Seçil E.'nin mağdurlardan "özel bir fon olduğunu, kar getirdiğini" söyleyerek milyonlarca dolar aldığı iddia edildi.

Seçil E.'nin ifadesinde, kimden ne kadar para aldığını sağlıklı biçimde hatırlamadığını belirterek bir süre sonra parayı döndüremediğini, borsada da para kaybettiğini söylediği öğrenildi. Uzun yıllar şube müdürü olarak görev yapan Seçil E. hakkında bankanın kendi içindeki teftiş sonrasında ihbarda bulunduğu da öğrenilirken, şüpheli müdürün 2020'den sonra ise müşterilerden aldığı paraları zimmetine geçirdiği iddia edildi.

Selçuk İnan 4 milyon dolar kaptırmış, 1,5 milyon dolarını geri alamamış

Soruşturma kapsamında bugüne kadar Fatih Terim, Arda Turan, Emre Belözoğlu, Selçuk İnan, milli futbolcu Emre Çolak'ın kardeşi Emrah Çolak ile tercüman Musa Mert Çetin ile bazı iş adamları savcılığa gelerek ifade verdi.

Teknik adam Selçuk İnan'ın 26 Nisan'da verdiği ifadesinde, banka müdürü Seçil E tarafından bankanın kurumsal fonu olduğu, bu fona yatırılması durumunda kar payı alacağının ifade edildiği, bunun üzerine şüpheliye parçalar halinde yaklaşık 4 milyon dolar verdiğini, bu paranın sadece yaklaşık 1.5 milyon dolarını geri alamadığını, bankanın iki tepe yöneticisinden şikayetçi olduğunu söylediği öğrenildi.

Emrah Çolak 3 milyon doları tek seferde vermiş

Emrah Çolak'ın ise 3 milyon 212 bin doları tek seferde, şüpheli banka müdürünün odasında teslim ettiğini söyledi. Çolak da şüpheli ile birlikte iki banka üst düzey ismini vererek parasının zimmete geçirildiğini ve şüphelilerin tutuklanmasını talep etti.

Selçuk İnan ve Emrah Çolak'ın avukatı Rezan Epözdemir de "ödemelerin tamamının banka içerisinde ve şube müdürünün odasında gerçekleştirildiği, tutuklanan banka müdürü tarafından müvekkillerine ıslak imzalı belgeler verildiğini, bankanın kurumsal fonu olduğu söylenerek ve bu fonun bankanın iki yöneticisi tarafından yönetildiği söylenerek para tahsil edildiğini ifade ederek suçun bankacılık zimmet suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, BDDK'ya da başvurduklarını" açıklamasında bulunmuştu.

Soruşturmada yeni detaylar

Oksijenin haberine göre ise, mağdurları arasında Fatih Terim, Arda Turan, Fernando Muslera ve Selçuk İnan’ın da bulunduğu banka müdürü Seçil Erzan hakkında başlatılan nitelikli dolandırıcılık soruşturmasında yeni detaylar ortaya çıktı.

Seçil Erzan’a toplamda 13 milyon 779 bin dolar verdiklerini iddia eden 9 mağdur, bankaya avukatları aracılığı ile başvurarak zararlarının tazmin edilmesini talep etti.

Fatih Terim Savcılığa İfade Verdi

Bankaya noter kanalıyla gönderilen ihtarnamede yeni mağdur isimleri de yer aldı ve Emre Belözoğlu, Ayhan Akman ile Emre Çolak’ın da aynı şekilde özel fondan faydalanmak için banka şube müdürü Seçil Erzan’a para verdiği iddia edildi.

Mağdur sayısının 100’ün üstünde olduğu belirtilirken tutarın 100 milyon dolara yaklaştığı iddia edildi.

Hatta iddialara göre Emre Belözoğlu 1.5 ay önce sisteme girdi ve Erzan’a 4.2 milyon dolar verdi.

Mağdurların avukatı noter kanalıyla bankaya gönderdiği ihtarnamede “Seçil Erzan tahsilatlarının çok önemli bir kısmını bankadaki makam odasında yapmış, bankadan içeri bavulla, bavullarla, torbalarla giren pek çok kişi, çıkarken bunları Erzan’ın odasında bırakmıştır" iddiasında bulunuldu.

4 kişinin mal varlığına el kondu

Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında Erzan’ın Göktürk’teki evinde yapılan aramada laptop, evrakların yanı sıra kullandığı cep telefonundan başka bir telefona daha el konuldu.

Ayrıca WhatsApp yazışmaları ve telefon rehberi ile kendisine ait olan banka dışı e-posta adresi incelemeye alındı. Sarıyer olmak üzere 3 adrese da arama kararı verildi. Polis ilgili adreslerde arama yaptı. Soruşturmayı genişleten savcılık banka müdürü ile olayla ilgisinin olduğu ileri sürülen 4 kişinin mal varlıklarına tedbir koydu.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol