Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki fark 2 puan; İnce'nin oyu yüzde 8

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz" sorusuna ankete katılanların yüzde 45,9’u Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yanıtını verdi"

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, geçen haftalarda katıldığı canlı yayında, “Kılıçdaroğlu, HDP ve PKK’nın adayıdır” diyen ve moderatör Kübra Par’ın müdahalesinin ardından programı terk etmesiyle gündeme gelen kamuoyu araştırmacısı Hilmi Daşdemir'in başkanı olduğu Optimar’ın son anketini köşesine taşıdı.

Optimar’ın araştırması, 1-7 Nisan arasında 4 bin 745 kişi ile yüz yüze anket yöntemiyle yapıldı.

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceksiniz" sorusuna ankete katılanların yüzde 45,9’u Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yanıtını verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı ise yüzde 43,9, Muharrem İnce diyenlerin oranı yüzde 8,3 oldu. Sinan Oğan’a destek ise yüzde 1,7 çıktı.

“İnce çekilirse Kılıçdaroğlu’nu desteklerim” diyenlerin oranı yüzde 54,3, “Hayır oy kullanmam” diyenlerin oranı yüzde 30,7’ye ulaştı. “Hayır, başka adaya oy veririm” diyenler ise yüzde 15 çıktı. 

Selvi, "Muharrem İnce’ye oy vereceğini belirtenlerle Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler arasında blok halinde bir geçiş yok. Tayyip Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’na neredeyse eşit olarak dağılıyorlar. İnce çekilse de oylarının yarısını Kılıçdaroğlu’na götüremiyor" yorumunu yaptı.

Selvi, partilerin oy oranlarına dair de şunları kaydetti:

"Kararsızlar dağıtıldığında AK Parti yüzde 38 çıkarken, CHP Kılıçdaroğlu’nun adaylığının etkisiyle yüzde 28,2’ye ulaşıyor. HDP yüzde 9,2 çıkarken İYİ Parti hızlı bir gerileme ile yüzde 6,8’e inmiş durumda. MHP yüzde 6,6 çıkarken, Memleket Partisi sıçrama yaparak yüzde 3,8’e yükseliyor, TİP de yüzde 1,9 çıkıyor."

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol