Borç batağındaki belediye dev projeyi satışa çıkardı

Beyoğlu Belediyesi, borç batağından çıkamıyor. Belediye, dün yapılan Belediye Meclisi’nde lokasyon olarak çok değerli bir yerde bulunan ve kentsel yenileme projesi olan Taksim 360 Projesinin de aralarında olduğu 30’den fazla taşınmazı satışa çıkarttı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

2023 yılı bütçesini Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü olan 1071 yılına atıf yaparak 1 milyar 71 milyon TL bütçe sahibi olan AKP’li Beyoğlu Belediyesi, Tarlabaşı’nda bulunan Taksim 360 Projesi’nde 14, Örnektepe’de 13 daire ve 10 ayrı mülk olmak üzere 37 taşınmazın satılmasını belediye komisyonunda görüştü. Komisyon, olumlu görüş verdikten sonra satış teklifi bugün, belediye meclisine sunuldu.

1453 Metrekare alan

HalkTV'den Ali Macit'in haberine göre belediye, taşınmaz satışlarıyla birlikte 2023 yılında üçüncü kez bütçe açığını kapatmak için satış yolunu seçti. İstanbul’un en değerli projelerinden biri olan ve belediyenin ait 1453 metrekare alanda 14 dairesinin olduğu Taksim 360 Projesi’deki taşınmazları satışı ile yıl sonuna kadar bütçesini açığını kapanması tahmin ediliyor.

İBB’ye engel

CHP Beyoğlu Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Süleyman Solmaz konuya ilişkin, halktv.com.tr'ye yaptığı açıklamada, “Tarlabaşın’daki bulunan belediyenin sahip olduğu Taksim 360 Projesi’deki 14 daireyi satıyorlar, metrekaresi 10 bin dolar. İBB’nin mülk sahibi olduğu Gaziosmanpaşa’da Venezia mülkü var. AKP diyor ki ‘Bunlar sosyal konut, burada kentsel dönüşüm talebi olanlara tahsis edin’ diyor. İBB’de diyor ki ‘burası sosyal konut değil, lüks konut. İnsanları buraya götürsek bile sosyal uyumsuzluk yaşanır. Ben bunları satayım para kazanayım, başka yerde yapalım’ diyor. Ama Tarlabaşı bulvarındaki bu da kentsel yenileme projesi ama sen satıyorsun?” dedi.

‘Osmanlı’nın çöktüğü dönemdeki politika’

Belediyenin 2023 yılında üçüncü kez bütçe için meclise geldiğini hatırlatan Solmaz, “Bu şu anda üçüncü bütçe artışı talebi. 2023’ün başında belediye 1 milyar 71 milyon TL aldı. Bu yetmedi, bir kere daha arttırdı, şimdi bütçe açığı için mülklerini satıyor. Bu Osmanlı’nın çöktüğü dönemdeki politika” dedi.

Taksim 360 Projesi nedir?

AKP’ye yakınlığı bilinen Ahmet Çalık’ın sahibi olduğu Çalık Gayrımenkul’un yükleniciliğini üstlendiği Taksim 360 Projesi, 5366 Sayılı “Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun” kapsamında Tarlabaşı 2006 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile Yenileme Alanı ilan edilmiş ve 2007 yılında 9 adada kentsel dönüşüm projesine yönelik kararlar alınarak, 2008 yılında yapılar boşaltılmaya başlanmıştır. Taksim360 olarak tanımlanan proje ise düşük gelirli mahalle sakinlerinin yerinden edilerek, Tarlabaşı’nın soylulaştırılmasına ve kentsel mimari dokusunun değişmesine sebep olduğu gerekçesiyle kamuoyunda itirazlara ve tartışmalara sebep olmuştur

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol