Anadolu Adliyesi'nde 150 milyonluk ponzi vurgunu!

İstanbul Anadolu Adliyesi’nde savcılar, adliye personeli, avukatlar ve iş insanlarının karıştığı bir ponzi sisteminde ilk belirlemelere göre 40 milyon, mağdurların ifadelerine göre 150 milyon liralık vurgun yapılmıştı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Hakimler ve Savcılar Kurulu, KRT’nin gündeme getirdiği İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki ponzi skandalı ile ilgili iki müfettiş görevlendirdi.

KRT'den Ahmet Sesli ve İlknur Yağumli'nin haberine göre vurgunu yaptığı iddia edilen kişi Anadolu Adliyesi’nde mali işlerde yetkili isim Y.K.’ydı.

Sevgilisi olduğu iddia edilen emlakçı K.E. ile birlikte onlarca kişinin parasını toplayıp, o paralarla aldıkları gayrimenkul ve arsaları kendileri ile yakınları üzerine geçirmişlerdi.

Ponziye dahil olup üzerine tapu geçiren isimlerden birinin de örgütlü suçlarda görevli bir savcı olduğu bilirkişi raporundaki ses kayıt dokümanlarına girmişti.

Savcı tapu karşılığında ponziye yatırımcı getirme sözü vermiş ve getirmişti.

ADLİYEDE BAŞSAVCI VEKİLİNİN ODASINDA “ACİL” TOPLANTI

Haberin yayınlanmasının hemen ardından geçen hafta Anadolu Adliyesi’nde hareketli saatler yaşandı. Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başsavcı Vekili U. S.’nin odasında bir toplantı yapıldı.

O toplantıda ponzi sisteminin başında olduğu iddia edilen mali işler sorumlusu Y.K. ve   dosyaya adı giren bir savcı ile saatleri aşan görüşme yapıldı.

Toplantının konusu adliyedeki ponzi dolandırıcılığı oldu. Bu görüşmede neler konuşulduğunun önümüzdeki günlerde soruşturma dosyası ile ilgili atılacak adımlarla ortaya çıkması bekleniyor.   

MÜFETTİŞLER SAVCILARI İNCELEYECEK, İSMAİL UÇAR DA DİNLENECEK 

HSK’ya 18 Ekim ve 19 Ekim 2022 tarihlerinde iki ayrı dilekçe yazılmıştı. Bu dilekçelerde hem adliyedeki ponzi dolandırıcılığı anlatıldı hem de soruşturma dosyasını elden ele dolaştıran, dosyayı sürüncemede bıraktığı iddia edilen üç savcı şikayet edilmişti. Savcıların şüphelilere zaman kazandırdığı, delillerin karartılmasına göz yumduğu öne sürülmüştü. Ancak şikayetlerin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen bir adım atılmamıştı. 

KRT’nin edindiği bilgilere göre; konunun gündeme getirilmesinin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu dosyada adı geçen yargı mensuplarını soruşturmak için 29 Ocak Pazartesi günü iki müfettiş görevlendirdi.

Müfettiş incelemesi kapsamında savcıların soruşturmayı yürütme biçimleri ile savcılar hakkında mağdurların şikayetleri incelenecek. Soruşturmanın başladığı dönem Anadolu Adliyesinde başsavcı olan ve Yargıtay üyeliğine atanan İsmail Uçar da  müfettiş incelemesi kapsamında dinlenecek.

KONU CİMER’E DE TAŞINMIŞ 

Mağdurlar savcılığa, Anadolu Adalet Komisyonuna, Adalet Bakanlığına ve HSK’ya çeşitli şikayetlerde ve suç duyurusunda bulunmuştu. Bunlarla da sınırlı kalınmadı. Konu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine de taşındı. Ponzi mağduru Demet Ş. Kasım 2022 tarihinde ponzi sisteminin başında olduğu iddia edilen adliyede mali işlerden sorumlu Y.K. ile sistemdeki ortağı emlakçı K.E.’Yi CİMER’e şikayet etti. Ancak o şikayet 9 Kasım’da Adalet Bakanlığı’na iletilmekten öteye gitmedi. 

BAKANLIK SORUŞTURMAYI HIZLANDIRDI

Adalet Bakanlığı ponzi sisteminin başında olduğu iddia edilen Y.K. hakkında adli ve mali soruşturma açmıştı. Bakanlık kaynakları yürütülen soruşturmanın hızlandığını ve yakın zamanda Y.K.’nın açığa alınmasının beklendiğini belirtti. Adliyede mali işlerden sorumlu Y.K.nın adliye içinde görev yeri değiştirilmişti. Anadolu Adalet Komisyonu, Y.K. ve olaya karışan diğer adliye görevlisi N.D.’yi açığa almak istemiş ancak iddiaya göre dönemin Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın devreye girmesiyle Y.K.’nın sadece adliye içinde görev yeri değiştirilmişti. 

PONZİ, ANADOLU ADLİYESİ’NE NASIL UZANDI?

İfade tutanaklarına göre ponzi sistemi 2022 yılının sonlarına doğru kuruldu. Odaktaki isim Anadolu Adliyesi'nde idari bir görevde bulunan Y.K., ponzi sistemini kurduğu iddia edilen kişi. Ama bunu yalnız başına yapmadı. Sürecin başından beri, aralarında gönül ilişkisi olduğu iddia edilen, K.E isimli kadın da ortağıydı. K.E. bir inşaat firmasında çalışırken kendi emlak ofisini açtı. Bu emlak ofisi Anadolu Adliyesi’ne yakın bir mesafede, Kurtköy’deydi. K.E. yatırımcılardan topladığı parayla ev ve arsa alarak paralarını değerlendirecek, parayı ikiye hatta üçe katlayarak geri verecekti.

PARALAR ADLİYENİN ÇAKARLI MAKAM ARACI İLE TOPLANMIŞ

Yatırımcılarla yapılan bazı görüşmelere Anadolu Adliyesi yetkilisi Y.K, emlakçı K.E. ve Y.K.'nın sekreteri N.D. birlikte gidiyordu. Suç duyurusu dilekçesine giren ifadelere göre adliyenin çakarlı makam aracı da bu görüşmelerde kullanılıyordu. Aracı kullanan kişi de Y.K.’nın yeğeniydi, K.E.’nin şoförlüğünü yapıyordu. Böylece yatırımcılar üzerinde “adliye bürokratı” güveni oluşturuluyordu. Yeni yatırımcıların parasıyla, sisteme ilk giren yatırımcılara ödemelere yapılıyor ve gayrimenkuller değerlenmiş gibi gösterilerek ponzi sistemi yürütülüyordu.

2023 EYLÜL ARASINDA PONZİ SİSTEMİ PATLADI

2023 yılı Haziran ayında ponziye para girişi hızlandı. Avukatlar, ailecek yatırım yapanlar, iş insanları, banka çalışanları derken isim listesi uzamaya başladı. İddiaya göre o listede Anadolu Adliyesi’ndeki bazı savcılar ile adliye personeli de vardı. Ancak soruşturma kapsamında dosyaya giren ifadeler arasında henüz savcılar ve adliye personeli yok.

2023 yılı Ağustos ayında K.E. yatırımcılardan kaçmaya, telefonlara çıkmamaya başladı. Emlakçı K.E. avukat Burak Yalçın’a battığını söyledi. Avukat Yalçın, K.E.’nin adliyede idari görevde bulunan Y.K.’nın sevgilisi olduğunu öğrenince, Y.K. ile görüşmeye gitti. Y.K., sisteme gönderdiği parayla alınan tapuların kendisine verilmeyeceğini ifade ettiğinde avukat Yalçın hukuki süreci başlattı. Ancak o süreç de beklendiği gibi ilerlemedi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol