Ak Parti'nin kurucusu Halkbank'a dava açtı!

AKP’nin kurucuları arasında yer alan Ayşe Böhürler’in (60) daire aldığı şirket batmanın eşiğine geldi. Şirket, Halk Bankası’ndan aldığı krediyi ödeyemedi. Banka, Böhürler dahil çok sayıda kişinin, şirket adına kayıtlı dairesini icradan sattı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Halen AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Böhürler, şirkete ve Halk Bankası’na karşı açtığı dava ‘Ödediğim parayı faiziyle iade edin’ dedi.

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre yaşadıkları mali sıkıntılar nedeni ile projeleri yarım kalan, sattığı daireleri teslim edemeyen çok sayıda inşaat firması bulunuyor.

Bu firmaların mağdur ettiği on binlerce aile söz konusu. Bu kişiler, ödemelerini yapmalarına rağmen ortada ne bir ev var ne de muhatap alabilecekleri bir şirket.

Daireyi 6 yıl önce satın aldı

Benzer bir sorunu AKP’de aktif siyaset yürüten yazar ve televizyon programcısı Ayşe Böhürler’in de yaşadığı öğrenildi. Böhürler, 2017 yılı ortasında bir daire satın almaya karar verdi. Yaptığı kısa süreli araştırma sonrası, şimdilerde aile üyeleri arasında ‘miras kavgasının’ yaşandığı Karmen Yapı AŞ’nin Küçükçekmece Gölü kenarında inşa etmeyi planladığı ‘Blue Lake’ projesinde karar kıldı.

Şirket yönlendirdi banka krediyi verdi

Böhürler anılan projeden, yatırım amaçlı olduğu tahmin edilen, 1+1 büyüklüğündeki bir daireyi alma konusunda şirket ile anlaştı. Fiyat 645 bin lira olarak belirlendi. Böhürler 129 bin liralık ödemesini şirkete 6 Haziran 2017 günü yaptı. Kalan 516 bin lira için ise şirket, Böhürler’i, anlaşmalı olduğu Halk Bankası’na yönlendirdi. Banka, Böhürler’e, ‘bağlı kredi’ kullandırdı.

Sattığı daireler üzerine kredi çekti

Şirkete herhangi bir borcu kalmayan Böhürler, bankaya olan ödemelerini taksitler halinde yapmaya devam etti. Ancak bu süreç devam ederken Karmen Yapı mali sıkıntıya girdi. Şirket, satışını yaptığı ancak henüz tapu devrini yapmadığı birçok daireyi bankaya ipotek göstererek kredi çekti. Böhürler, ipotek gösterilen daireler arasında, satın aldığı dairesinin de olduğundan habersizdi.

Banka, ipotekli daireleri icradan sattı

Şirket, bankaya olan borcunu ödeyemedi. Dahası Karmen Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu’nun 2020 yılı ortasında vefatı ile grubun tüm şirketlerinde olduğu gibi Karmen Yapı’da da işler daha da kötüleşti. Banka, şirkete verdiği krediyi tahsil edemeyince ipotek koyduğu daireleri icradan sattı. Satılan daireler arasında Ayşe Böhürler aldığı dairenin de olduğu belirlendi.

Aldığı kredinin ödemesini tamamladı

Böhürler yaşadığı sorunun çözümü için arayışa girse de yol alamadı. Bankaya olan ödemesini geçen yıl kasım ayında bitiren Böhürler dava açmaya karar verdi. Geçen 16 Mart’ta bankadan ‘borcu yoktur’ yazısı alan Böhürler, İstanbul Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı.

Hem şirkete hem bankaya dava

Dava dilekçesinde, bankanın sorumluluğuna işaret edildi. Alınan kredinin ‘bağlı kredi’ olduğu kaydedilerek, bankanın verdiği kredi nedeni ile dairesine ipotek koymamasının hukuka uygun olmadığını belirtti.

Karmen Yapı AŞ ve Halk Bankası’na karşı açılan davada, yapılan ödemenin yasal faizi ile iadesi talep edildi.

Yapılacak yargılama sonrası, bankanın haksız bulunursa, Böhürler’in ödediği 516 bin lirayı faizi ile ödemesi gerekecek. Bu arada, hali hazırda Böhürler’in aldığı daire ise 4 milyon lira seviyesinde.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol