TCMB Başkanı Karahan, ABD'de açıkladı: Faizde artış bitti

Bloomberg, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları için ABD'de bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan'ın "Faizde artış döngüsü bitti, likidite yönetimini en üst düzeyde tutmak istiyoruz" şeklindeki açıklamasını aktardı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları için Washington’a gitti ve burada yaptığı sunumda politika faizinin artmayacağını belirtti. Ancak, bu açıklama Anadolu Ajansı tarafından yapılan haberde yer almamış.

Bloomberg'in haberine göre, Karahan, politika faizinde artış döngüsünün sona erdiğini ve bundan sonra likidite yönetimine odaklanacaklarını ifade etmiş.

Karahan'ın sunumunda, enflasyonla mücadele ve piyasa koşullarına bağlı olarak mümkün olduğunca rezerv biriktirmenin öncelikleri olduğu belirtilmiş. Bununla birlikte, swap işlemleri yoluyla ticari kreditörlerden daha az borçlanmayı planladıkları ve bu işlemlerin likidite sorunlarına yol açtığını vurgulamış. Artış döngüsünün sona erdiğini belirten Karahan, likidite yönetimini en üst düzeyde tutmayı amaçladıklarını ve bankaların swap işlemlerine güvenmediklerini dile getirmiş.

Karahan'ın açıklamalarına göre, mart ayında gerçekleştirilen agresif faiz artışının talebin normalleşmesine katkı sağladığı ve yılsonu enflasyon hedefine doğru ilerledikleri aktarılmış. Ancak, piyasaların bu hedefe üç aylık bir gecikmeyle ulaşılacağına inandığına dikkat çekilmiş. Karahan'a göre, hane halkının enflasyon beklentileri yüksek ve politika eylemi konusunda daha az ikna olmuş durumdalar. Bu durum, manşet enflasyonun yaz aylarından itibaren yavaşlamasının Türk lirası cinsinden daha fazla tasarrufu destekleyeceğini öngörüyor. Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp de Karahan'ın sunumuna odaklanarak hane halkının yüksek enflasyon beklentilerini dikkate alacaklarını belirtti.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol