Ramazan pidesi zamlandı, Mahfi Eğilmez'den tepki geldi: Gerçek enflasyon yüzde 130

İktisatçı Mahfi Eğilmez sosyal medya hesabı üzerinden “Shrinkflasyon + greedflasyon söz konusu. Pide mi alıyoruz ekonomiye giriş dersi mi belli değil” yorumunu yaptı. Eğilmez ayrıca, gerçek enflasyonun TÜİK'in açıkladığı gibi yüzde 64 değil yüzde 130 olduğunu ifade etti.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Türkiye'nin önde gelen ekonomistlerinden Mahfi Eğilmez, Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden biri olan Ramazan pidesinin fiyatları üzerinden Türkiye ekonomisinin durumuna dair çarpıcı yorumlarda bulundu. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla gündeme oturan Eğilmez, bu yılki Ramazan pidesi fiyatlarını ele alarak, ülkedeki ekonomi politikalarını ve enflasyonun etkilerini sorguladı.

Eğilmez'in ifadelerine göre, geçen yıl 300 gram ağırlığındaki Ramazan pidesi 10 Türk Lirası'ndan satılırken, bu yıl aynı ürünün gramajı 250 grama düşürülmüş ve fiyatı 15 Türk Lirası'na yükseltilmiş.

Ekonomist, bu durumu "shrinkflasyon" ve "greedflasyon" terimleriyle açıklarken, ürünlerin hem küçüldüğünü hem de fiyatlarının haksız yere artırıldığını vurguladı. Eğilmez, "Pide mi alıyoruz ekonomiye giriş dersi mi belli değil" diyerek, yaşananların sadece bir pide meselesi olmadığını, daha geniş ekonomik sorunların bir yansıması olduğunu belirtti.

'GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 130'

Eğilmez, sonraki paylaşımında ise Türkiye'deki gerçek enflasyon oranına dikkat çekti. Kendi hesaplamalarına göre enflasyonun TÜİK'in açıkladığı gibi yüzde 64 değil yüzde 130 seviyesinde olduğunu belirten Eğilmez, pide, domates ve kitap gibi günlük hayatta sıkça karşılaşılan ürünlerin fiyatlarının astronomik seviyelere ulaşmasının altında yatan sebebin yanlış ekonomi politikaları olduğunu savundu. Eğilmez, "Gerçek enflasyon % 130. Pide, domates ya da kitap fiyatının buralara gelmesinin tek sebebi yanlış ekonomi politikasının yol açtığı enflasyon" ifadeleriyle, yaşanan fiyat artışlarının sorumlusunun siyasal iktidar olduğunu öne sürdü ve soruların doğrudan onlara yöneltilmesi gerektiğini vurguladı.

 

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol