Kırgızistan devlet bankası 30 milyon dolar dolandırıldı; şüpheliler Türkiye'de, para İsrail'de

Kırgızistan devlet bankası 30 milyon dolar dolandırıldı. Şüphelilerin peşine düşen Kırgız savcılar, 'şebekede' yer aldığı iddia edilen 2 kişinin Türkiye’de olduğunu belirledi.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Kırgızistan, bu iki kişi için kırmızı bülten çıkardı ve iadelerini istedi. Biri 25 yıldır Türkiye’de olan bu 2 kişi tutuklandı; mahkeme iadelerine karar verdi. Tutuklananlardan biri “Parayı alan kişi İsrail’e kaçtı” dedi.

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre Kırgızistan’da çalkantıya yol açan ‘yolsuzluk’ geçen ekim ayında yaşandı. Uzun yıllardır Antalya’da yaşayan ve Türkide evlenen Ukraynalı Olexandır Shavarinsk (36), sahibi olduğu Şavaroğlu Petrol AŞ’nin bir şubesini, geçen yıl Ağustos ayında Kırgızistan’da açtı. Şubenin müdürü ise İsrailli Daniel Rosenberg oldu. Şirketin kurulmasından iki ay kadar sonra devlet bankası Keremet’ten 30 milyon dolarlık bir kredi çekildi. Bu işlemden kısa süre sonra ise çekilen yüklü miktardaki para ile sırra kadem basıldı.

Kırgız savcılar Türkiye’ye geldi

Durumu fark eden Kırgız bankasının yetkilileri harekete geçse de parayı almaları mümkün olamadı. Olay ile ilgili soruşturma başlatıldı. Kırgız savcılar, şüphelilerden ikisinin Türkiye’de olduğunu tespit etti. Savcılar, sorgu işlemi için Türkiye’ye geldi.

Kırmızı bülten çıkarıldı

Kırgız savcılar, Olexandır Shavarinsk ile Kırgız asıllı Farkhat Samatov’un ifadelerini aldı. Soruşturma sonrası Kırgızistan’da dava açıldı.

Yargılama sonrası Shavarinsk ve Samatov için kırmızı bülten çıkarıldı. Kırgız makamları ‘suçluların iadesi anlaşması’ kapsamında şüphelilerin iadesini istedi.

‘Bankayı şube müdürüm dolandırdı’

Shavarinsk ve Samatov geçen 1 Şubat’ta tutuklandı. Kütahya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 'iade' talepli davada savunma yapan Shavarinsk özetle “Şirketin (Şavaroğlu Petrol) Kırgızistan’daki şube müdürü Daniel Rozenberg’ti. Keremet Bank’tan hesabı boşaltan kişi Daniel’dir. Bu işin içinde, Daniel ile birlikte banka yönetimi de vardır başka türlüsü mümkün değil.”

Devlet bankası Keremet'teki 30 milyon dolarlık vurgun, ülkede çalkantıya yol açtı.

Mahkeme ‘iade’ kararı verdi

Bir diğer sanık Samatov ise, olayla ilgisinin olmadığını, Shavarinsk’in Kırgızitan’da şirket kurması için kendisine yardımcı olduğunu öne sürerek “Şirket kurulumu için adres gerekiyordu. Olexandr'ın adresi olması gerekiyordu. Annemin adresine Olexandr'ı kaydettirdik” diye konuştu.

Yapılan yargılama sonrası mahkeme iki sanığın da iade edilmesi talebini kabul etti. Tutukluluğun da devamına karar verildi.

‘Para ile İsrail’e kaçtı’ iddiası

Sanıklardan Shavarinsk’in avukatı kararı temyiz etti. Temyiz başvurusunda “2022 yılı Ekim ayında, şirketin şube müdürü Daniel Rosenberg müvekkilin haberi ve onayı olmadan Keremet Bank’tan yüklü miktarda nakit para çekip İsrail'e kaçmış” iddiasında bulundu.

İade kararına ilişkin telefonla ulaştığımız Shavarinsk ve Samatov’un Türkiye’deki avukatları ise yorum yapmaktan kaçındı.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol