Jolly Tur'a rekor cinsiyet ayrımcılığı cezası

2022 Eylül ayında turizmin başkenti Antalya’nın Kemer ilçesinde olan 5 yıldızlı Orange County Resort isimli otele internet üzerinden rezervasyon yapmak isteyen Serhat Özkan isimli vatandaş tek erkek seçeneğini tıklayınca site tur yetkililerimizle görüşün uyarısı verdi.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Tek kadın seçeneğini denediğinde rezervasyon yapılabildiğini fark eden, arayıp konuyla ilgili bilgi aldığında tek erkek veya iki erkek konaklamaların lüks odalarda mümkün olduğunu öğrenen ve otelin sadece bir erkek bir kadın ve birden fazla kadın kabul etmesi üzerine Özkan, yaptığı görüşmenin ses kaydını ve internetten yapılamayan rezervasyonun ekran görüntüsünü alarak, bağımsız idari bir kurum olan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurdu. Oybirliğiyle başvuranın cinsiyet ayrımcılığı iddiasını haklı bulan TİHEK’in kararı sonucu otele ve tur şirketi Jolly Tur’a üst sınırdan 89 bin 571’er lira idari para cezası kesildi.

Tek bir kadının veya bir çiftin standart oda kiralayabilirken, tek erkeğin cinsiyeti nedeniyle lüks oda kiralamaya zorlanmasının objektif ve makul bir nedeni olmadığının belirtildiği, otelin ve tur şirketinin erkeklere ayrımcılık yaptığına hükmedilen kararda jolly tur isimli şirketin kendilerinin ayrımcılıktan sorumlu olmadığı, sadece otelin talimatını uyguladıkları, bay konaklamalara izin verilmemesinin kendilerinin kararı olmadığı savunması da kabul görmezken hukuka aykırı ayrımcı talimatı uyguladığı için Jolly Tur’a da üst sınırdan ceza kesildi.

TİHEK’e başvuruyu yapan Serhat Özkan konuyla ilgili olarak Turizm Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Cinsiyet ayrımcılığını kural haline getirmişler. Yakından baktığınızda kadınlar için sözde güvenli alan yaratmaya çalışıyorlar ama uzaktan baktığınızda bu politika düzen erkekliğinin değirmenine su taşıyor. Pembe otobüs, kadın üniversiteleri, aileci politikaların yükselişi, hepsi aynı yerden besleniyor. Aile oteli, aile restoranı, aile çay bahçesi zaten bir yerin adına aile etiketini koymak, oraya kimlerin girebileceğinden ziyade kimlerin giremeyeceğini belirtiyor. Uygulama görünürde erkeklere yönelik ayrımcılık ama aslında kadınları erkeğin eklentisi olarak gören arkaik bir zihniyetin ürünü. Eğer Kültür ve Turizm Bakanlığı göz yummasa kadınsız tatil yasağı piyasayı domine edemezdi. Bu bir işletme konsepti olarak uygulanacaksa bile bu konseptte çalışan otellerin sayısının belli bir oranı geçememesi lazım. Avrupa’da böyle bir dayatma yok bu uygulama sadece Türkiye’de var. Kadınlara güvenli alan yaratmak için tek erkekleri veya çift erkekleri izole etmek, öyle zannedildiği gibi biyolojik yasaların gerektirdiği bir kural değil. NZ Herald ve The Sun gibi yabancı yayın organlarında Türkiye turizminin bu hali alay konusu oluyor.”

TİHEK’in verdiği cezanın idari para cezası olduğu için devlete ödendiğini ve kendisinin mağduriyetinin giderilmediğini belirten Serhat Özkan bu hukuk tanımazlara manevi tazminat davası açacağını belirtti.

Bakan Ersoy’un şirketi de aynı nedenle ceza almıştı

TİHEK 2022’de de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi ETS Tur’u da Hasan Onur Akay ve Feray Çağıl’ın başvurusu üzerine, erkekleri kadın partneri olmadan kabul etmeyen Lancora Beach adlı oteli ve ETS Tur’u cinsiyet ayrımcılığı suçundan idari para cezasına çarptırmıştı.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol