İYİ Parti 44 milletvekili çıktı

Bir önceki genel seçimde yüzde 9.96 oy oranıyla 43 milletvekili alan İYİ Parti, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde yüzde 9,69 oy oranıyla 44 milletvekili çıkardı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve parti kaynaklarından, kesin olmayan rakamlar çerçevesinde, İYİ Parti'nin oy oranı 24 Haziran 2018'de yapılan seçimde aldığı oy oranına göre düştü.

Geçen seçimde yüzde 9.96 oyla 43 milletvekili kazanan parti, şu an itibarıyla yüzde 9,69 oy oranıyla 44 milletvekili çıkardı.

Partinin geçen seçimde üç büyük ilden İstanbul'da 8 ve Ankara'da 5 olan milletvekili sayısı bu seçimde de değişmezken, parti İzmir'de 2 olan milletvekili sayısını 3'e yükseltti.

2018'de 26 ilde milletvekili, bu seçimde ise 28 ilde milletvekili alan İYİ Parti, bir milletvekili bulunan Erzurum'u kaybederken, hiç vekili bulunmayan Çanakkale, Hatay ve Yozgat'tan birer milletvekili çıkardı.

İYİ Parti, MHP'nin merhum Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in kızı Ayyüce Türkeş ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doktoru Aylin Cesur'un da aralarında bulunduğu 6 kadın milletvekili kazandı.

İYİ Parti'nin adayları arasında yer alan eski bakanlardan Koray Aydın ve Eşref Fakıbaba Ankara'dan, Lütfullah Kayalar ise Yozgat'tan, eski futbolcu ve teknik direktör Ünal Karaman Konya'dan milletvekili seçildi.

Bir süre önce İYİ Parti'ye katılan Genel Başkan Akşener'in danışmanlarından Turhan Çömez de Balıkesir'den milletvekili oldu.

Hatay'dan aday gösterilen eski futbolcu Gökhan Zan ise milletvekili seçilebilmek için yeterli oy oranına ulaşamadı.

İYİ Parti Başkanlık Divanı'ndan aday listesinde bulunan Genel Sekreter Uğur Poyraz Antalya'dan, Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu Ankara'dan, Kurumsal İlişkiler Başkanı Cihan Paçacı, Ortadoğu Politikaları Başkanı Salim Ensarioğlu ve STK İlişkileri Başkanı Burak Akburak İstanbul'dan, Seçim İşleri Başkanı Şenol Sunat Manisa'dan, Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanı Rıdvan Uz Çanakkale'den, Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun Muğla'dan, Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale İzmir'den milletvekili seçildi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol